Grzane piwo


Na dworze zimno, pada, wiatr hula… i mamy pierwsze objawy przeziębienia. Staramy się je zwalczyć domowymi sposobami. Każdy ma oczywiście swoje, a jednym z bardziej znanych  jest grzane piwo. Przepis podejrzałam u Kuby. Jako ciekawostkę dodam, że piwo to trzeci po wodzie i herbacie najpopularniejszy napój na świecie. 

 

 

Piwo grzane

 

Składniki:  Piwo grzane
- 500ml jasnego piwa (gatunek obojętny)
- ½ cytryny
- 1 łyżka miodu
- ok. 4 cm świeżego imbiru

 

 

 

 

 

Grzane piwo

Piwo wlewamy do rondla, dodajemy łyżkę miodu – podgrzewamy. Cytrynę obieramy ze skóry. Kroimy w kostkę, dodajemy do piwa. Imbir obieramy, kroimy bardzo drobno lub przeciskamy przez praskę do czosnku – dodajemy do piwa (pozostałości rozgniecionego imbiru z praski też dodajemy). Podgrzewamy do temp. ok. 50° C (cały czas pilnujemy, aby się nie zagotowało). Tłuczkiem do ziemniaków rozgniatamy cytrynę w piwie, całość przelewamy do kubka lub kufla. Wypijamy maksymalnie ciepłe.

Grzane piwo

Grzane piwo

Grzane piwo

Grzane piwo, to dobry sposób na pozbycie się pierwszych objawów przeziębienia, oczywiście zanim sięgniemy po jakiekolwiek specyfiki z apteki. Aromatyczne i rozgrzewające, z dodatkiem imbiru i cytryny szybko postawi na nogi… i nie tylko. Tym razem… na zdrowie.  ;)