Schab suszony


W okresie świątecznym bił rekordy popularności  w internecie. Ponieważ sam przepis wydawał mi się bajecznie prosty, jako kolejny wyrób domowy, zdecydowałam się zrobić – schab suszony. Skorzystałam z przepisu na blogu  Gdy w brzuchu burczy, z niewielką modyfikacją.

 

 
Schab dojrzewający
 
 
Składniki:  Schab dojrzewający
- 1,6 kg schabu bez kości
- ½ szklanki cukru
- ½ szklanki soli morskiej
- ½ łyżki soli peklowej
- 2 łyżki majeranku
- 1 główka czosnku
- czosnek granulowany
- 1 łyżeczka papryki
- 1 łyżeczka pieprzu czarnego grubo mielonego
- 1/2 łyżeczki  mielonej kolendry
- ½ łyżeczki chilli w płatkach
- pończocha

 

Schab dojrzewajacy

Umyty schab osuszamy papierowym ręcznikiem i dokładnie obtaczamy w cukrze. Wkładamy do szczelnego woreczka  (użyłam dwóch strunowych woreczków do mrożonek) i odkładamy do lodówki na 36 godzin. Schab wyjmujemy, wylewamy powstały płyn, płuczemy z cukru, zimna wodą. Osuszamy papierowym ręcznikiem.  Sól peklową mieszamy z solą morską i dokładnie obtaczamy w niej schab. Ponownie wkładamy do woreczków  i do lodówki na 36 godzin. Po wyjęciu wylewamy powstały płyn i płuczemy schab z soli, zimną wodą. Osuszamy i dokładanie nacieramy przyprawami i rozgniecionym czosnkiem. Wkładamy do woreczka i odkładamy do lodówki na kolejne 36 godzin. Po wyjęciu schab przekładamy do pończochy, zawiązujemy i wieszamy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu na 4 doby. Zdejmujemy schab, pozostawiamy w pończosze, zawijamy w ściereczkę i wkładamy do lodówki na 1-2 dni. Po tym czasie schab jest gotowy do jedzenia.

Schab dojrzewający

Schab dojrzewający

Schab dojrzewający

Schab dojrzewający

Schab suszony

Schab suszony

Schab suszony

Przepis na schab suszony jest niewiarygodnie prosty. Warto powstrzymać  apetyt na wodzy i przestrzegać zalecanych w przepisie terminów.  Efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Moje największe obawy budził dodatek cukru i soli, konkretnie – ich, jak mi się wydawało, niebotyczne ilości. Gotowy schab rozwiał wszelkie wątpliwości. Delikatny,  „łososiowy”, o zrównoważonym smaku i wspaniałym aromacie będzie idealną sylwestrowa przekąską. Polecam i życzę smacznego.  :)

Schab suszony

Przekąski Sylwestrowe