Śledzie w oleju


Śledzie w oleju to jedna z najczęściej spotykanych zakąsek (ma za „zadanie” powstrzymywać wchłanianie alkoholu). Zakąska obok funkcji kulinarnej pełni także rolę kulturową (podobnie jak wódka). Zazwyczaj jest ona podkreśleniem i scementowaniem „więzi” wspólnie pijących. ;)  To tyle – wikipedia. Śledzie w oleju to również jedno z dań wigilijnych… i nie tylko.

 

 

Śledzie w oleju

 

Składniki:  Śledzie w oleju
- śledzie matiasy ok. 500g
- 2 cebule
- sok z cytryny
- 2-3 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- majeranek otarty
- pieprz
- sól do smaku
- olej

 

Sledzie w oleju

Śledzie moczymy w zimnej wodzie (czas zależy od tego jakie słone są śledzie). Cebule kroimy w kostkę lub cienkie półkrążki – zalewamy wrzątkiem. Po chwili hartujemy zimną wodą, dokładanie odcedzamy (dzięki temu cebula będzie łagodniejsza i nabierze delikatnego smaku) – przekładamy do miseczki. Do cebuli dodajemy liście laurowe, rozgniecione ziarna ziela angielskiego, pieprz, sól, majeranek – wlewamy olej i sok z cytryny. Mieszamy i zalewamy pokrojone na kawałki, wymoczone śledzie. Odstawiamy na dobę, aby smaki się przegryzły.

Śledzie w oleju

Śledzie w oleju

Śledzie w oleju

Śledzie w oleju

Śledzie w oleju, to nie tylko zakąska. Z ugotowanymi ziemniakami (nawet w mundurkach) mogą stanowić pełnowartościowe danie obiadowe. Mając na uwadze walory zdrowotne śledzi – są bogate w pełnowartościowe białko, witaminy i mikroelementy – śledzie pod różną postacią powinny częściej gościć na naszych stołach, nie tylko przy okazji świąt, czy tradycyjnego „śledzika”. Przygotowanie ich w oleju stanowi  jedną z bardzo wielu  możliwości kulinarnych. Smacznego. :)