Biała pizza z mozzarellą i rukolą


Pizzę doskonałą można zjeść wyłącznie z mozzarellą, bo tylko ona doskonale się ciągnie, łączy się perfekcyjnie ze wszystkimi dodatkami, nadaje całości idealny zapach i kruchość – ogłosili badacze z Instytutu Technologii Żywności, w publikacji na łamach naukowego pisma wydawanego przez uniwersytet w Auckland”.  Biała pizza z mozzarellą i rukolą, na cieście z przepisu Magdy Gessler.

 

 

Biała pizza z mozzarellą i rukolą

 
 
Składniki na ciasto:  Biała pizza z mozzarellą i rukolą
- 340g mąki pszennej (typ 550)
- 5g suszonych drożdży
- 1,5 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki oliwy
- 1 łyżeczka oregano (mój dodatek -
  w przepisie nie było)
- 250 ml letniej wody
Dodatki:
- ok. 300 g startej mozzarelli
- 2 kulki mozzarelli light
- pomidorki cherry (czerwone i żółte) oraz
  pomidorki śliwkowe
- rukola
- oliwa cytrynowa ( przepis )

 

Biała pizza z mozzarellą i rukolą

Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie, odstawiamy na 10 minut. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier, sól i oregano – mieszamy. Wlewamy rozpuszczone drożdże – wyrabiamy na stole oprószonym mąką na gładkie, elastyczne ciasto, ok. 10 minut. Odstawiamy na 10 minut. Ponownie przekładamy do miski i wyrabiamy ciasto z dodatkiem oliwy. Dzielimy na porcje, w zależności od tego jaką dużą chcemy pizzę. Formujemy kule, przykrywamy folią lub ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45 minut. Gdy ciasto wyrośnie nagrzewamy piekarnik do 230ºC. Oprószamy ciasto mąką i wałkujemy od środka, aby usunąć pęcherzyki powietrza, formując  pożądany kształt. Układamy na blszkę wyłożoną matą lub papierem do pieczenia, kładziemy ciasto nadając mu ostateczny kształt. Ciasto lekko smarujemy oliwą. Nakładamy startą mozzarellę, przekrojone na połówki pomidorki, pokrojone w plastry kulki mozzarelli. Wstawiamy do piekarnika na ok. 15 – 20 min. (w zależności od tego, jak duże są pizze, dla małych wystarczy 10-15). Na upieczoną pizzę kładziemy rukolę. Podajemy z oliwą cytrynową.

Biała pizza z mozzarellą i rukolą

Biała pizza z mozzarellą i rukolą

Biała pizza z mozzarellą i rukolą

Biała pizza z mozzarellą i rukolą

Biała pizza z mozzarellą i rukolą jest, moim zdaniem… i nie tylko – jedną z najlepszych. Jako dodatek, wyłącznie – oliwa cytrynowa. Cienkie ciasto z rumianym, chrupiącym brzegiem, ciągnącą się mozzarella. Minimum dodatków  z delikatną nutą cytryny, to pizza na święto…  i nie tylko. Smacznego. :)

Focaccia - biała pizza Pyszna pizza Pyszna pizza