Oliwa cytrynowa


Po wczorajszym obżarstwie dzisiaj coś zupełnie z innej beczki. Nie będzie to potrawa sama w sobie, ale dodatek, który możemy wykorzystać, aby uszlachetnić smakiem danie. A jakie, to już zależy od Waszej inwencji. Oliwa cytrynowa, bo mowa właśnie o niej. Idealna do ryb, sałatek… i  nie tylko. Niewyobrażalnie prosta do wykonania, o wspaniałym smaku i aromacie.

 

 

Oliwa cytrynowa

 

Składniki:   Oliwa cytrynowa
- ok. 400 ml dobrej oliwy
- skórka z 1 cytryny (bez białej części)
- wyparzona butelka
 
 
 
 
 

 Oliwa cytrynowa

Cytrynę dokładnie szorujemy i wyparzamy wrzątkiem, obieramy skórkę. Oliwę wlewamy do rondelka i lekko podgrzewamy. Do wyparzonej butelki wkładamy skórkę z cytryny i zalewamy podgrzaną oliwą. Butelkę zamykamy i co jakiś czas potrząsamy, aby uwolnić aromaty. Przechowujemy w  ciemnym, chłodnym miejscu. Jeżeli chcemy zrobić oliwę do dłuższego przechowywania używamy wysuszonej skórki cytrynowej i zalewamy zimną oliwą.

Oliwa cytrynowa

Oliwa cytrynowa

Oliwa cytrynowa

Oliwa cytrynowa

Oliwa cytrynowa sprawdziła się również, jako dodatek do białej pizzy z mozzarellą i rukolą.  Zamiast masła do kromki  domowego chleba, czy bagietki, do dań mięsnych, rybnych, owoców morza, surówek, sałatek, marynat, do naleśników, gofrów, ciast…  i nie tylko.  Carl Linus Pauling - fizyk i chemik – dwukrotny laureat Nagrody Nobla (1901-1994) powiedział: “Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra.”  Korzystajmy z leczniczej mocy pokarmów, a taką moc ma i oliwa, i cytryna.  Na zdrowie i smacznego.  :)

Domowy Wyrób