Surówka z pora i papryki


Surówki stanowią bardzo ważny element uzupełniający posiłek. Są cennym źródłem witamin i mikroelementów. Wybór kompozycji jest ogromny i zapewne każdy ma swoje ulubione. Surówka z pora i papryki należy do moich ulubionych. Poza walorami smakowymi por ma właściwości odżywcze i zdrowotne. Biała część warzywa jest bardziej delikatna, natomiast zielona ostrzejsza w smaku i zawiera więcej olejków eterycznych i witamin. Olejki te pobudzają łaknienie i aktywują układ trawienny. Por jest źródłem soli mineralnych, szczególnie wapnia i fosforu. Uzupełnia także niedobory witaminy A, E, B1 i B2.

 

 

Surówka z pora i papryki

 
Składniki:  Surówka z pora i papryki
- białe części pora (ilość zależy
  od potrzeb)
- papryka zielona i żółta (proporcje według
  gustu i smaku)
- różowa sól himalajska
- olej pistacjowy

 

 

 

 

Surówka z pora i papryki

Białe części pora dokładnie płuczemy i cienko kroimy w plasterki. Oprószamy solą, lekko wygniatamy (por straci swoją ostrość). Odstawiamy i przygotowujemy  papryki. Wydrążamy gniazda nasienne, płuczemy i szatkujemy (możemy też cienko pokroić). Poszatkowane papryki dodajemy do miski z porem. Surówkę skrapiamy olejem pistacjowym, w miarę potrzeb doprawiamy solą – mieszamy.

Surówka z pora i papryki

Surówka z pora i papryki

Surówka z pora i papryki

Surówka z pora i papryki pasuje w zasadzie do wszystkiego. Od mięs  po ryby… i nie tylko. Ta surówka i wiele innych powinny być nieodzownym uzupełnieniem naszej codziennej diety. Minimalizm składników i prostota przygotowania to, oprócz walorów smakowych, kolejny jej atut. Smacznego.  :)

 

Wielki Post 2015