Surówka z selera i pora


Aby zregenerować siły i uzupełnić niedobory witamin po mijającej zimie na naszych talerzach już powinno pojawiać się coraz więcej warzyw, pod postacią surówek, sałatek… i nie tylko. Pozwolą one zachować nam kondycję i zdrowie oraz  obudzić witalność ze snu zimowego, a pomoże w tym – Surówka z selera i pora. Inspiracją była dla mnie Smaczna Pyza i jej surówka. Przepis z moimi zmianami. 

 

 

Surówka z selera i pora

 

 

Składniki:  Surówka z selera i pora to kolejna propozycja na dostarczenie organizmowi tak bardzo potrzebnych witamin. O tym, że warto jeść warzywa nie trzeba nikogo przekonywać, a podane w formie apetycznej surówki będą zdrowym uzupełnieniem naszej diety.
- 1 średni seler korzeniowy
- kawałek jasnej części pora
- 1 jabłko (dałam Golden Delicious)
- 4 łyżki suszonej żurawiny
- 3 łyżeczki startej skórki z pomarańczy
- kilka uprażonych orzechów włoskich
-1 łyżka soku z cytryny
- sok wyciśnięty z ½ pomarańczy
- 1,5 łyżki miodu
- różowa sól himalajska
- 3 łyżki oleju z pestek winogron

 

Surówka z selera i pora

Seler obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Z wyszorowanej i wyparzonej pomarańczy ścieramy na tarce o drobnych oczkach skórkę. Sokiem z ½ pomarańczy skrapiamy starty seler. Suszoną żurawinę kroimy na mniejsze kawałki – dodajemy do selera. Jabłko obieramy i trzemy na seler – mieszamy. Umyty por kroimy w półkrążki, przekładamy na sitko, przelewamy wrzątkiem, a następnie hartujemy zimną wodą. Dodajemy do miski z selerem. Skrapiamy łyżką soku z cytryny dodajemy miód, 2 łyżeczki startej skórki z pomarańczy, lekko oprószamy różową solą himalajską. Na sam koniec skrapiamy olejem z pestek winogron. Odstawiamy do „przegryzienia” na ok. 30 minut. Orzechy włoskie prażymy na suchej patelni. Tuż przed podaniem surówkę posypujemy startymi (lub posiekanymi) orzechami  i dodatkowo - skórką pomarańczową.

Surówka z selera i pora

Surówka z selera i pora

Surówka z selera i pora

Surówka z selera i pora to kolejna propozycja na dostarczenie organizmowi tak bardzo potrzebnych witamin. O tym, że warto jeść warzywa nie trzeba nikogo przekonywać, a podane w formie apetycznej surówki będą zdrowym uzupełnieniem naszej diety. Smacznego i na zdrowie.  ;)

 

Wielki Post 2015