Dorsz w panierce sezamowej


Mięso ryb jest źródłem pełnowartościowego, łatwostrawnego i przyswajalnego białka. W porównaniu z mięsem zwierząt rzeźnych charakteryzuje się większą ilością fosforu, potasu i magnezu. Ryby, szczególnie morskie, są naturalnym źródłem jodu w pożywieniu, a także doskonałym źródłem witamin. Dzięki swoim walorom zdrowotnym stanowią doskonałe uzupełnienie naszej diety. Oczywiście najzdrowsze są gotowane, pieczone, czy duszone, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na naszym talerzu, od czasu do czasu – pojawił się dorsz w panierce sezamowej.   

 

 

Dorsz w panierce sezamowej

 
Składniki:   Dorsz w panierce sezamowej
- 1 kg filetów ze swieżego dorsza
- sok z ½ cytryny
- 2 jajka
- 2 łyżki wody (do jajek)
- sól himalajska
- pieprz cytrynowy
- mąka tortowa (do panierowania ryby)
- ok. 120g sezamu
- oliwa do smażenia

 

 

Dorsz w panierce sezamowej

Płaty płuczemy i osuszamy recznikiem papierowym. Dzielimy na porcje, skrapiamy sokiem wyciśniętym z cytryny, oprószamy solą i pieprzem cytrynowym. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny. Jajka roztrzepujemy z wodą (nie ubijamy). Do miseczek wsypujemy mąkę i sezam. Rybę panierujemy kolejno: w mące – jajku – sezamie – ponownie w mące. Na patelni rozgrzewamy oliwę do smażenia (tyle, aby ryba była w połowie zanurzona). Kładziemy porcje ryby i smażymy po 6 – 7 minut z każdej strony. Usmażonego dorsza przekładamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Dorsz w panierce sezamowej

Dorsz w panierce sezamowej

Dorsz w panierce sezamowej

Dorsz w panierce sezamowej

Dorsz w panierce sezamowej to wspaniała propozycja obiadowa. Podany z ziemniakami i surówką z kapusty kiszonej, przybrany plasterkami cytryny zadowoli niejednego smakosza ryb… i nie tylko. Zaletą jest to, że mięso dorsza jest chude, bardzo delikatne i kruche, a samo przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Smacznego.  :)