Kapusta pekińska na ciepło


Kapusta pekińska – przypomina raczej sałatę i w tej właśnie roli zdobyła swoją popularność. Ale nadaje się również do nadziewania, duszenia, marynowania. Zasługuje na szczególne wyróżnienie ze względu na zawartość beta-karotenu. Już pół szklanki pokrojonej kapusty pekińskiej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten. Dla tych co znają ją tylko pod postacią surówki – kapusta pekińska na ciepło.

 

 

Kapusta pekińska na ciepło

 

Składniki:   Kapusta pekińska na ciepło
- średnia główka kapusty pekińskiej
- 250g boczku (wędzony, pieczony, parzony)
- 2 duże cebule
- kawałek młodego pora
- duży pęczek kopru
- sól morska
- świeżo mielony czarny pieprz

 

 

 

Kapusta pekinska na cieplo

Boczek kroimy w paski, przesmażamy na patelni wytapiając tłuszcz. Cebule kroimy w kostkę, dodajemy do boczku – smażymy do zeszklenia. Boczek z cebulą przekładamy do miski pozostawiając na patelni tłuszcz (jeśli będzie za mało tłuszczu dodajemy olej rzepakowy). Odcinamy końcówkę kapusty, dzielimy na liście – płuczemy i osuszamy. Z dużych liści wykrajamy środki (na kształt trójkąta) i kroimy je w paski. Przekładamy na rozgrzaną patelnię z tłuszczem, oprószamy solą, podsmażamy aby lekko zmiękła. W międzyczasie kroimy w paski liście kapusty, dodajemy na patelnię, mieszamy, przykrywamy pokrywką. Kapusta pekińska nie wymaga długiej obróbki termicznej, więc po chwili dodajemy przesmażony boczek z cebulą, pokrojony w talarki por oraz posiekany koper. Doprawiamy pieprzem i, w miarę potrzeby, solą.

Kapusta pekińska na ciepło

Kapusta pekińska na ciepło

Kapusta pekińska na ciepło

Kapusta pekińska na ciepło może być podana, jako danie obiadowe – do mięsa, z jajkiem sadzonym, czy też z chlebem jako danie kolacyjne. Większość z nas kapustę pekińską jada pod postacią różnego rodzaju surówek, ale bez wątpienia  smażona też jest wspaniała, gdyż ten proces wydobywa z niej naturalną słodycz. Kto jadł, ten wie, kto jeszcze nie próbował – polecam. Smacznego.  :)