Naleśniki z kaszy jaglanej


Kaszę jaglaną, zwaną przed wiekami „krupami” lub „jagłami”, uzyskuje się z łuskanych ziaren prosa – najstarszej rośliny uprawianej przez człowieka, o czym świadczą archeologiczne znaleziska z epoki neolitu. Kasza jaglana od wieków jest uznawana za świetne remedium na wiele schorzeń. Nasi przodkowie podawali ją osobom przeziębionym, czy osłabionym chorobą. Kleik z kaszy jaglanej powinien znaleźć się w diecie ludzi cierpiących z powodu dolegliwości przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych czy nerek oraz rekonwalescentom po operacjach.” Ale nie o kleiku mowa. Naleśniki uwielbiają chyba wszyscy, ale nie wszyscy mogą jeść tradycyjne. Dla tych, co są na diecie bezglutenowej… i nie tylko – naleśniki z kaszy jaglanej. Przepis z bloga Szybkie gotowanie
 
 
 
 
  Naleśniki z kaszy jaglanej

 

Składniki:   Naleśniki z kaszy jaglanej
- 1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 1 łyżka jogurtu
- 4 łyżki oleju
- 8 łyżek skrobi kukurydzianej
- ½ łyżeczki sody
- szczypta soli
- 2 łyżki cukru pudru (lub jak w oryginale
  2-3 łyżeczki stewii w proszku)
- ekstrakt waniliowy
Dodatkowo:
- olej do smażenia
- dowolny dżem, owoce…

 

Nalesniki z kaszy jaglanej

Ugotowaną i ostudzoną kaszę jaglaną miksujemy z mlekiem (użyłam popularnej „żyrafy”). Dodajemy przesianą skrobię, sodę, jogurt, jajko, szczyptę soli  i olej – miksujemy, aż ciasto będzie gładkie (ma być gęściejsze od tradycyjnego naleśnikowego). Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, wlewamy ciasto i smażymy naleśniki. Olej dałam tylko przy smażeniu pierwszego, następne smażymy na suchej patelni. Rolujemy jeszcze ciepłe.

Naleśniki z kaszy jaglanej

Naleśniki z kaszy jaglanej

Naleśniki z kaszy jaglanej

Naleśniki z kaszy jaglanej podajemy z ulubionym dżemem, owocami, musem jabłkowym, serem lub… z czym kto lubi. Najlepsze, nawet bez żadnych dodatków, są świeże, podane zaraz po usmażeniu. Pomijając cukier lub stewię możemy przygotować naleśniki w wersji wytrawnej (np. ze szpinakiem). Smacznego.  :)

Kasza jaglana, potrawa udana - I edycja