
Składniki:

Śledzie płuczemy i na 30 minut pozostawiamy w zimnej wodzie. Cytryny dokładnie szorujemy i wyparzamy (oczywiście dwie, ale zużyjemy 1,5). Przy użyciu obieraczki do cytrusów z jednej cytryny obieramy skórkę. Jeżeli takiej nie posiadamy, możemy skórkę zetrzeć na drobnej tarce. Skórkę zalewamy olejem i odstawiamy. Z obranej cytryny wyciskamy sok. Ze śledzi wylewamy wodę, osuszamy je papierowym ręcznikiem, kroimy w ukośne porcje, zalewamy wyciśniętym sokiem – odstawiamy przykryte do lodówki na godzinę. Bazylię płuczemy, osączamy i kroimy. Papryczki po usunięciu nasion nożyczkami tniemy w paseczki. Czosnek obieramy i każdy ząbek kroimy wzdłuż na pół. Połowę cytryny ze skórką kroimy w półplasterki. W słoju lub innym szklanym naczyniu układamy na przemian śledzie, czosnek, cytrynę, bazylię, posypujemy papryczką - i tak do wyczerpania składników. Całość zalewamy olejem ze skórką cytrynową, aby powierzchnia była przykryta. Zamykamy i odstawiamy do lodówki na minimum 24 godziny, aby uwolnić wszystkie smaki. Wybieramy w miarę równe wielkością ziemniaki, nie obieramy ich tylko dokładnie szorujemy i gotujemy w posolonej wodzie (ok. 10 minut od zagotowania wody). Odlewamy wodę. Gorące ziemniaki nacinamy z wierzchu na krzyż. Do pieczenia ziemniaków użyłam okrągłej foremki jednorazowej, ale można wyłożyć blaszkę papierem do pieczenia. Ziemniaki układamy w foremce, skrapiamy olejem i przekładamy świeżymi gałązkami oregano. Wierzch każdego ziemniaka lekko rozchylamy, posypujemy suszonym oregano i gruboziarnistą solą morską. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 250° C i całość zapiekamy przez 15 – 20 minut, aż skórka stanie się rumiana. Pod koniec pieczenia na każdym ziemniaku kładziemy po niedużym kawałeczku masła. Ponownie wstawiamy, ale już do wyłączonego piekarnika, aby tylko masło się rozpuściło. Śledzie bazyliowo czosnkowe podajemy z gorącymi ziemniakami.
Śledzie bazyliowo czosnkowe z pieczonymi ziemniakami w mundurkach, z dodatkiem oregano to, jak dla mnie, jedno z lepszych postnych dań. Połączenie smaków – śledzia, bazylii, czosnku, cytryny, ostrych papryczek, ziemniaków i oregano sprawia, że to bardzo skromne danie może śmiało konkurować z potrawami naprawdę ekskluzywnymi. Gorąco polecam. Smacznego.
Przepis bierze udział w konkursie „Jakubiak lokalnie”.
Link do strony książki https://sklep.egmont.pl/ksiazki/kuchnia/p,jakubiak-lokalnie,10893.html
Oceń przepis
Angelika i Monika (Candy Pandas)
30 kwietnia 2015 at 22:48
Do śledzi miłością nie pałamy ale ziemniaczkami byśmy nie pogardziły
Wyglądają jak rozchylone pączki kwiatów
Danusia
1 maja 2015 at 01:24
Angelika i Monika – same ziamniaczki też są pyszne, ale ze śledziem… to kwintesencja smaku.
domowacukierniaewy.blox.pl
1 maja 2015 at 01:08
Nawet nie wiedziałam, że śledzie mają tyle fajnych właściwości
Danie wygląda super, pomysłowe i ze smakiem
Danusia
1 maja 2015 at 01:26
Dziękuję Ewa. O tym, że warto je jeść – wiedziałam, ale że poprawiają humor – dopiero też się dowiedziałam. I co najważniejsze – to nie ma związku z powiedzeniem, że “śledzik lubi pływać”.