Kruche tartaletki makowo serowe


Kolejne połączenie masy makowej i serowej. Obiecane kruche tartaletki makowo serowe. Ponieważ jest to „załącznik” do seromakowca, więc ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Ciasto kruche już schłodzone, masa serowa i makowa gotowa, pozostało tylko poskładać składniki w całość. 

 

 

 

Kruche tartaletki makowo serowe

 
 
Składniki na 6 foremek o średnicy 12 cm:  Kruche tartaletki makowo serowe
- ciasto kruche  1/3 porcji (tu przepis)
- masa makowa 6 łyżek (tu przepis)
- masa serowa 6 łyżek (tu przepis)
- lukier (cukier puder + sok z cytryny)
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy i wykrawamy 6 okręgów. Każdą porcją wykładamy silikonowe foremki do tartaletek (foremek niczym nie smarujemy). Można też je zetrzeć na tarce jarzynowej, podzielić na 6 równych porcji i wylepić foremki. Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180° C na 15 minut. Gotowe ciasto wyjmujemy z foremek odwracamy, nakładamy po łyżce masy makowej i serowej. Ciastka układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Ponownie wstawiamy do piekarnika  nagrzanego do 180° C na ok. 25 minut. Gotowe polewamy lukrem.

Kruche tartaletki makowo serowe

Kruche tartaletki makowo serowe

Kruche tartaletki makowo serowe

Kruche tartaletki makowo serowe są świetnym uzupełnieniem seromakowca. Gdy ten sobie spokojnie stygnie możemy już się delektować pysznymi ciastkami. Kto ma ochotę, może je przygotować bez seromakowca, zmniejszając oczywiście proporcje składników, np. o połowę. Ja jednak polecam taką kombinację na uroczystości, święta… i nie tylko. Robota, w zasadzie jedna, a przyjemności dużo więcej. Łasuchy pewnie mi przyklasną. Smacznego.  :)

Wiosenne słodkości!