
Składniki na ciasto półkruche: (tortownica o śr. 28 cm) - 500 g mąki krupczatki

Suche składniki (mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia) przesiewamy i dokładnie mieszamy. Masło ścieramy na tarce. Palcami łączymy starte masło z mąką na drobną kruszonkę. Dodajemy żółtka, śmietanę i 2 łyżki lodowatej wody. Szybko wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na dwie części, przekładamy do woreczków i chłodzimy w lodówce minimum godzinę (ciasto z powodzeniem możemy zarobić wieczorem i zostawić w lodówce). Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia (boków nie smarujemy). Spód i boki wykładamy ciastem (sposób do wyboru – można zetrzeć ciasto na tarce, pokroić w plastry i wylepić, albo rozwałkować). Ciasto gęsto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na ok. 25 minut. Upieczone odstawiamy. Rabarbar płuczemy, obieramy ze skórki i kroimy na kawałki – przekładamy do garnka, dodajemy cukier i gotujemy, aż zmięnie. Odstawiamy, dodajemy 2 galaretki truskawkowe (bez użycia wody) – mieszamy do rozpuszczenia. Gotujemy budyń (3 budynie+cukier+mleko). Do gotowego, gorącego budyniu dodajemy masło – mieszamy do połączenia składników. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wystudzenia. Do wystudzonej masy rabarbarowej wsypujemy żelatynę, mieszamy i odstawiamy na 10 minut – do napęcznienia. Stawiamy na kuchenkę i podgrzewamy, aż żelatyna się rozpuści, nie dopuszczając do zagotowania. Gotowy mus odstawiamy, gdy zacznie tężeć – wylewamy na gotowe ciasto półkruche. Wstawiamy do lodówki na ok. 1,5 godziny, aż zastygnie. Następnie na mus rabarbarowy wykładamy masę budyniową (najlepiej przy użyciu worka cukierniczego – będzie prościej). Wierzch ciasta posypujemy uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów i posiekanymi pistacjami. Przechowujemy w lodówce.
Placek półkruchy z musem rabarbarowym i budyniem jest to propozycja dla tych, którzy lubią połączenie słodkich i kwaśnych smaków. Pomysł zaczerpnęłam z bloga Śladami Słodkiej Babeczki. Przepis na ciasto półkruche wykorzystałam swój. W oryginalnym przepisie masa budyniowa była przygotowana z 1 opakowania i 500ml mleka. Moim zdaniem 3 budynie na 900ml mleka to idealna proporcja. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem. Smacznego.
Przepis bierze udział w akcji Ciasto na niedzielę. Były dwie propozycje wypieku – Fale dunaju, ciasto z rabarbarem.
W akcji wypieku ciasta na niedzielę uczestniczyły:
Dorota, Lidia, Kasia, Magda, Bożena, Iwona, Kasia,
(wykaz zostanie uzupełniony po zakończeniu akcji)
Oceń przepis
Bożena
10 maja 2015 at 14:11
Wow..ślinka cieknie na widok takich pyszności..dzięki za wspólne pieczenie.
Danusia
11 maja 2015 at 12:04
Bożenko, sam widok rabarbaru pobudza do pracy kubki smakowe.
Dziękuję za wspólne pieczenie.
Angelika i Monika (Candy Pandas)
10 maja 2015 at 17:11
U nas zawsze rabarbar był traktowany jako owoc
Zawsze na słodko, nigdy na wytrawnie
Ale grubo tego musu rabarbarowego! Jest idealny
Danusia
11 maja 2015 at 12:10
Angelika i Monika – właśnie przez swój smak rabarbar jest kojarzony jako owoc.
Może nie ma zbyt wielu zwolenników, ale… w upalne lato, kto nie skusi się na chłodny, orzeźwiający kompot z rabarbaru?
Angelika i Monika (Candy Pandas)
11 maja 2015 at 19:41
W kompocie to zawsze uwielbiałyśmy potem wyjadać te mięciutkie nitki rabarbaru xD Niestety, ostatnio dowiedziałyśmy się, że podobno niewiele ludzi zjada owoce z kompotu, raczej je wyrzucają :/
Dorota
10 maja 2015 at 17:25
Pysznie wygląda Danusiu, dziękuję za wspólne pieczenie.
Danusia
11 maja 2015 at 12:11
Dziękuję Dorotko, za wspólne pieczenie również.
Ania - Kto ugości moich gości?
11 maja 2015 at 13:57
Oj Danusiu zaszalałaś, wygląda cudownie!
Danusia
11 maja 2015 at 14:28
Aniu, zaszaleję w następnym wpisie.
Placek przepyszny, ale to co będzie po nim…