RSS

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

22 maj
Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka
Przepis na twaróg domowy podawałam już na blogu, ale za każdym razem przygotowuję go z innych składników i proporcji  - takich,  jakie akurat posiadam. Muszę przyznać, że ten twaróg wyszedł wyjątkowo pyszny i dodatkowo jest to najbardziej wydajny przepis. Wyszło mi z niego 1,2 kg tłustego twarogu oraz ok. 550g kremowego twarożku. Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka. 

 

 

 

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Składniki:   Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka
- 2 litry maślanki
- 1,5 litra  mleka UHT 3,2% (słodkie)
 - 1,5 litra naturalnego jogurtu greckiego
- 2 łyżki soku z cytryny
- szczypta soli (dałam himalajską)

 

 

 

 

Twaróg z maslanki, jogurtu i mleka

Wszystkie składniki wlewamy do dużego garnka (6 litrowy), dodajemy sól, sok z cytryny, mieszamy łącząc składniki. Odstawiamy na ok. 2 godziny w ciepłe miejsce. Garnek stawiamy na kuchence ustawionej na minimalną temperaturę i podgrzewamy. Ponieważ robiłam to „na wyczucie”, bez termometru, co 15 minut sprawdzałam zwracając uwagę, aby się zawartość nie  zagotowała. Podgrzewamy do chwili, aż zacznie się rozwarstwiać, oddzieli się serwatka i powstaną  grudki twarogu (nie mieszamy – trwa to ok. 50 minut). Garnek z zawartoscią odstawiamy do ostudzenia. Sito wykładamy gazą lub tetrą, delikatnie wybieramy łyżką cedzakową twaróg, przekładamy na gazę i odcedzamy serwatkę. Gazę zawiązujemy i wieszamy na kranie, aby jeszcze obciekł jej nadmiar. Zdejmujemy i na ok. 1 godzinę obciążamy deseczką oraz, np. garnkiem z wodą. Z tej porcji otrzymałam 1,2 kg twarogu. Oczywiście serwatkę zachowujemy. Pozostałość po wybraniu masy twarogowej ponownie podgrzewamy w ten sam sposób, jak na wstępie i postępujemy jak z pierwszą porcją. Różnica będzie taka, że druga porcja będzie bardziej kremowa i delikatna, więc nie starajmy się  odciskać twarogu przez gazę lub tetrę, niech serwatka sama ścieknie. Masa może wisieć  „na kranie” nawet całą noc.

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Pierwsza porcja twarogu wyszła bardziej zwarta (będzie do drożdżówek z serem), druga – bardzo kremowa (idealna ze szczypiorem i rzodkiewką, nie potrzeba już dodatku śmietany, czy jogurtu). Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka wystarczy rozgnieść widelcem, nie wymaga mielenia. To jest najlepszy twaróg, jaki robiłam. Do chleba, drożdżówek, na sernik, pierogi… na słodko i wytrawnie. Serwatkę możemy zużyć do zupy (żurek, ogórkowa), naleśników, ciasta drożdżowego, albo zwyczajnie – wypić (jeśli ktoś lubi).  Smacznego.  :)

 

Domowy Wyrób

Podziel się na: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn
Oceń przepis
Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka
50 votes, 5.00 avg. rating (99% score)
 
Komentarze: 8

Napisano dnia 22 maja 2015 w Wyroby domowe

 

Tagi: , , ,

8 Odpowiedzi na Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

  1. Angelika i Monika (Candy Pandas)

    24 maja 2015 at 16:35

    Wow nie sądziłyśmy, że w taki sposób można zrobić własny twaróg tak świetnie wyglądający :) Zaciekawiłaś nas tym przepisem :) Może się przełamiemy i same go zrobimy :P

     
    • Danusia

      25 maja 2015 at 01:09

      Przyznam, że efekt mnie również zaskoczył. Twaróg wyszedł fantastyczny. :) Gorąco polecam. :)

       
  2. malatte

    21 kwietnia 2016 at 18:30

    Czy wiadomo ile taki twarożek może mieć kalorii w 100g? :)

     
    • Danusia

      21 kwietnia 2016 at 21:16

      Jest to twaróg tłusty, więc w 100g będzie ok. 170 kcal. :)

       
      • malatte

        22 kwietnia 2016 at 00:55

        A czy można go jakoś “odchudzić”? :) jeszcze nigdy nie robiłam twarożku i nie wiem czy jeśli zastosuję np. chude mleko lub jogurt grecki light to czy serek się uda.. Z góry dziękuję za odpowiedż :)

         
        • Danusia

          22 kwietnia 2016 at 01:56

          Możesz twaróg “odchudzić” dając mleko o zawartości minimum 1% tłuszczu i jogurt light. Wyjdzie go zapewne mniej, będzie kwaśniejszy i nie tak kremowy, ale – coś kosztem czegoś. ;)

           
  3. nina

    10 czerwca 2019 at 03:24

    Widzę, że przepis zakłada robienie twarogu “na 2 razy”, stąd wybieranie masy z pierwszego rozwarstwienia? Chciałabym zrobić twaróg wyłącznie na kanapki (kremowy). Jak powinny wyglądać wtedy etapy podgrzewania? Mam od razu przez tetrę odlać całą serwatkę już po pierwszym rozwarstwieniu? Co zrobić żeby za większość tłuszczu z mleka i jogurtu została w serze, a nie przepłynęła przez ściereczkę? :)

     
    • Danusia

      10 czerwca 2019 at 14:19

      Nino – aby większość tłuszczu pozostała w serze przed przełożeniem na tetrę musisz poczekać, aż masa wystygnie. Najlepiej twaróg wybierać łyżką cedzakową. Pozostałość mleka możesz od razu wlać, ale bardzo delikatnie, przy brzegu sitka a nie po zebranym serze, aby nie zburzyć jego struktury. Zostawiasz masę do odsączenia na sitku, aby serwatka sama ściekła. Twarogu nie odciskasz i niczym nie obciążasz. Po odsączeniu zawijasz tetrę, wkładasz do miseczki i do lodówki.
      Ps.
      Tetrę lub gazę składasz kilka razy i wykładasz na sitku.

       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 7 = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Translate »