Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka


Przepis na twaróg domowy podawałam już na blogu, ale za każdym razem przygotowuję go z innych składników i proporcji  - takich,  jakie akurat posiadam. Muszę przyznać, że ten twaróg wyszedł wyjątkowo pyszny i dodatkowo jest to najbardziej wydajny przepis. Wyszło mi z niego 1,2 kg tłustego twarogu oraz ok. 550g kremowego twarożku. Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka. 

 

 

 

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Składniki:   Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka
- 2 litry maślanki
- 1,5 litra  mleka UHT 3,2% (słodkie)
 - 1,5 litra naturalnego jogurtu greckiego
- 2 łyżki soku z cytryny
- szczypta soli (dałam himalajską)

 

 

 

 

Twaróg z maslanki, jogurtu i mleka

Wszystkie składniki wlewamy do dużego garnka (6 litrowy), dodajemy sól, sok z cytryny, mieszamy łącząc składniki. Odstawiamy na ok. 2 godziny w ciepłe miejsce. Garnek stawiamy na kuchence ustawionej na minimalną temperaturę i podgrzewamy. Ponieważ robiłam to „na wyczucie”, bez termometru, co 15 minut sprawdzałam zwracając uwagę, aby się zawartość nie  zagotowała. Podgrzewamy do chwili, aż zacznie się rozwarstwiać, oddzieli się serwatka i powstaną  grudki twarogu (nie mieszamy – trwa to ok. 50 minut). Garnek z zawartoscią odstawiamy do ostudzenia. Sito wykładamy gazą lub tetrą, delikatnie wybieramy łyżką cedzakową twaróg, przekładamy na gazę i odcedzamy serwatkę. Gazę zawiązujemy i wieszamy na kranie, aby jeszcze obciekł jej nadmiar. Zdejmujemy i na ok. 1 godzinę obciążamy deseczką oraz, np. garnkiem z wodą. Z tej porcji otrzymałam 1,2 kg twarogu. Oczywiście serwatkę zachowujemy. Pozostałość po wybraniu masy twarogowej ponownie podgrzewamy w ten sam sposób, jak na wstępie i postępujemy jak z pierwszą porcją. Różnica będzie taka, że druga porcja będzie bardziej kremowa i delikatna, więc nie starajmy się  odciskać twarogu przez gazę lub tetrę, niech serwatka sama ścieknie. Masa może wisieć  „na kranie” nawet całą noc.

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka

Pierwsza porcja twarogu wyszła bardziej zwarta (będzie do drożdżówek z serem), druga – bardzo kremowa (idealna ze szczypiorem i rzodkiewką, nie potrzeba już dodatku śmietany, czy jogurtu). Twaróg z maślanki, jogurtu i mleka wystarczy rozgnieść widelcem, nie wymaga mielenia. To jest najlepszy twaróg, jaki robiłam. Do chleba, drożdżówek, na sernik, pierogi… na słodko i wytrawnie. Serwatkę możemy zużyć do zupy (żurek, ogórkowa), naleśników, ciasta drożdżowego, albo zwyczajnie – wypić (jeśli ktoś lubi).  Smacznego.  :)

 

Domowy Wyrób