Drożdżówki z borówką amerykańską


Przywołać ten smak. Gdybym miała jagody byłyby jagodzianki. Niestety w Irlandii jagód jest „jak na lekarstwo”. Korzystając z okazji, że ponownie robiłam ciasto na bułki drożdżowe na serwatce, upiekłam drożdżówki z borówką amerykańską. Ponieważ miałam owoce zamrożone postanowiłam je wykorzystać właśnie w takiej formie – bez rozmrażania. Nie powiem, miałam wątpliwości co do tego, jak się zachowa ciasto drożdżowe nadziane zamrożonym owocem. Nie pozostało nic innego, jak spróbować je rozwiać.

 

 

Drożdżówki z borówką amerykańską

 
Składniki  na ciasto:     Drożdżówki z borówką amerykańską                                                          
- 4 szklanki mąki luksusowej (typ 500)*
- 1 szklanka mąki tortowej (typ 450)*
- 1/2 szklanki cukru*
- 2 jajka
- 1 szklanka serwatki*
- 15 g drożdży suszonych
- 150 g masła
- 1/2 łyżeczki soli
-  jajko + 1 łyżka mleka do smarowania
Dodatkowo:
- mrożona borówka amerykańska – ok.700g
  (szczytem marzeń będą świeże jagody)
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- sok z cytryny
 
 
 
 

* jako szklanka – u mnie metalowa miarka o pojemności 250ml 

Drozdzówki z borówka amerykanska

Drożdże suszone (nie mylić z instant), tak jak świeże wymagają zrobienia rozczynu. Do 150 ml ciepłej wody dodajemy 3  łyżeczki cukru i drożdże – dokładnie mieszamy drewnianą łyżką. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut, aby drożdże „ruszyły”. Masło rozpuszczamy w mikrofali, dodajemy do niego serwatkę (po wymieszaniu, całość ma być ciepła). Ubijamy całe jajka z pozostałym cukrem. Do przesianej mąki dodajemy sól, wyrośnięty rozczyn, masło z serwatką, ubite jajka. Wyrabiamy robotem z hakami, aż ciasto zacznie odchodzić od miski, trwa to ok. 10 minut. Wyrobione ciasto (ma być dosyć luźne) lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Gdy ciasto już zwiększy swoją objętość,  przebijamy pięścią, aby odgazowało, kilka razy zagniatamy i formujemy drożdżówki. Ciasto dzielimy na równe porcje. Ja zawsze używam wagi (jedna porcja to ok. 115 g). Porcję rozpłaszczamy na dłoni i nadziewamy owocami. Do zamrożonych borówek dodajemy cukier i mąkę ziemniaczaną – mieszamy. Drożdżówkom nadajemy kształt owalny i układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na ok. 23 °C i wstawiamy drożdżówki do napuszenia na 30 minut. Drożdżówki wyjmujemy, zwiększamy temperaturę piekarnika do 180° C. Drożdżówki smarujemy jajkiem rozkłóconym z łyżką mleka, wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 20 minut. Gotowe wykładamy na kratkę i polewamy lukrem, albo posypujemy cukrem pudrem.

 Drożdżówki z borówką amerykańską

Drożdżówki z borówką amerykańską

Drożdżówki z borówką amerykańską

Drożdżówki z borówką amerykańską

Drożdżówki z borówką amerykańską smakują, jak najprawdziwsze jagodzianki. Eksperyment z mrożoną borówką był bardzo udany.  Zamrożone owoce nie wywarły żadnego wpływu na strukturę ciasta drożdżowego, a po upieczeniu zachowały nawet swój kształt. Puszyste, mięciutkie, pachnące – drożdżówki z borówką amerykańską, polane słodko kwaśnym lukrem przywróciły smaki z dzieciństwa. Do dziś pamiętam słoneczne, upalne dni na plaży, a wśród szumu fal Bałtyku dobiegające wołania:

 ”Jagodzianki dwusmakowe: jagodowo-jagodowe!”
 ”Jedna pani spać nie mogła – jagodzianka jej pomogła!”
 ”Jagodzianki-jagodzianki i dla żony, i kochanki!”
 ”Hej tam ludzie, czy wy śpicie? – jagodzianek nie widzicie?!”

Gorąco polecam. Smacznego.  :)

Wiosenne słodkości! Uczta pod gołym niebem