Sos morelowy


 Wśród sosów owocowych zajmuje u mnie miejsce w czołówce,  po malinowym i truskawkowym. Ze względu na swój „urok” uznałam, ze zasługuje na osobny wpis. Morele zachwycają swoim smakiem i barwą, oprócz tego posiadają bardzo wiele walorów zdrowotnych. Możemy je wykorzystać do ciast, deserów, knedli… i nie tylko.  Sos morelowy będzie świetnym uzupełnieniem do… – może zajmijmy się najpierw jednak sosem.  ;)     

 

 
Sos morelowy
 
 
 
Składniki:   Sos morelowy
- 250g świeżych moreli
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- skórka z ½ cytryny
- 2 kostki galaretki lub 1,5 łyżeczki w proszku
  (najlepiej morelowej, ale może być cytrynowa)

 

 

 

 

Sos morelowy

Umyte morele pozbawiamy pestek, kroimy na mniejsze cząstki. Przekładamy  do małego rondelka, dodajemy cukier, sok oraz startą skórkę z cytryny. Dusimy do rozparowania moreli – miksujemy blenderem „żyrafą”. Przekładamy na sito, przecieramy. Ponownie przelewamy do rondla. Podgrzewamy, dodajemy 2 kostki lub 1,5 łyżeczki galaretki w proszku. Zdejmujemy z kuchni, mieszamy do rozpuszczenia.

Sos morelowy

Sos morelowy

Sos morelowy

Sos morelowy można podać do dań słodkich i deserów, ale także do mięs – drobiu (kurczak, indyk, kaczka), schabu… i nie tylko. Bardzo aromatyczny o intensywnym kolorze, pięknie się skomponuje z każdą potrawą. A do czego ja go podałam?  O tym, następnym razem. Smacznego.  :)

 

Domowy Wyrób