Składniki: - kaczka 2 kg Marynata (zalewa): - 3l wody - 6 łyżek soli morskiej - 8 ząbków czosnku wędzonego - kawałek korzenia chrzanu - liść chrzanu - 2 gałązki kopru z nasionami Dodatkowo: - oliwa czosnkowa (1 łyżka) - suszony majeranek otarty - szałwia suszona - świeżo mielony pieprz czarny
Kaczkę dokładnie oczyszczamy, płuczemy i osuszamy ręcznikiem kuchennym. Wodę zagotowujemy, dodajemy sól – mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Kaczkę wkładamy do garnka do pieczenia (gęsiarki), dodajemy opłukane i pokrojone gałązki kopru, pokrojone na kawałki ząbki czosnku (do marynaty czosnku wędzonego nie obieram tylko dokładnie myję), pokrojony na wiórki korzeń chrzanu i liść chrzanu. Zalewamy zimną solanką. Przykrywamy odwrotnie pokrywką, aby kaczka nie wypłynęła i była cała zanurzona. Wstawiamy do lodówki na noc. Kaczkę wyjmujemy, dokładnie osuszamy. Zostawiamy z marynaty czosnek, korzeń i liść chrzanu oraz koper – wszystko wkładamy do środka osuszonej kaczki, którą nacieramy najpierw oliwą, posypujemy majerankiem, szałwią i pieprzem (wewnątrz też). Przyprawy przez kilka minut wmasowujemy w mięso. Otwór kaczki spinamy wykałaczkami. Tak przygotowaną kaczkę wkładamy grzbietem do góry do gęsiarki (naczynia żaroodpornego) i wstawiamy bez przykrycia do piekarnika nagrzanego do 230°C na 30 minut (nie dodajemy żadnego płynu ani tłuszczu, ponieważ sam się wytopi z kaczki). Następnie zmniejszamy temperaturę do 160°C, przykrywamy pokrywką naczynie i pieczemy jeszcze przez 2,5 godziny. Upieczoną kaczkę wyjmujemy i odstawiamy na ok. 15 minut, aby soki się wchłonęły, następnie dzielimy na porcje.
Kaczka marynowana w zalewie do ogórków przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Mięso kruche, delikatne, bardzo aromatyczne, z chrupiącą skórką (cały tłuszcz się wytopił) dosłownie rozpływało się w ustach. Podałam ją w „towarzystwie” pieczonych ziemniaków oraz surówki z sałaty rzymskiej i papryki. Ta kaczka, według mnie, zasługuje na wysoką pozycję w rankingu ulubionych potraw z drobiu. Gorąco polecam. Smacznego.
Oceń przepis
Ania - Kto ugości moich gości?
23 lipca 2015 at 08:56
Ciekawy sposób! Pomysłowo
Danusia
23 lipca 2015 at 09:47
Aniu, pomysł ciekawy, a kaczka – wyśmienita. Polecam.
Angelika i Monika (Candy Pandas)
23 lipca 2015 at 20:29
Haha dobrze, że podkreśliłaś, że to jest zalewa do ogórków a nie z ogórków, bo można by nieźle wtopić
Danusia
23 lipca 2015 at 22:41
Przyznam, że zastanawiam się nad zalewą z ogórków. Jedyny problem, to… jednorazowe 3 litry. Może przetestuję na… kurczaku.
http://cynamon.net.pl
26 lipca 2015 at 15:32
Bardo ciekawy przepis, na pewno wypróbuję
Danusia
26 lipca 2015 at 18:51
Teraz wiem, czego zawsze brakowało “mojej” kaczce. Właśnie całonocnego marynowania w zalewie do ogórków. To sprawia, że mięso jest kruche, soczyste, delikatne i baaaardzo aromatyczne.
ewa
26 lipca 2015 at 20:26
A co to jest czosnek wędzony????
Danusia
26 lipca 2015 at 22:35
Ewa, na zdjęciu ze składnikami jest cała główka czosnku wędzonego. Można go kupić w Aldim, albo w Lidlu. A co to jest, dokładnie poznasz po zapachu… czosnek wędzony.
Adam
15 lutego 2016 at 15:09
czesnek wędzony jest to wędzony czosnek jak sama nazwa na to wskazuje…. wyjaśnię… wedzarnia to pomieszczenie do wędzenia dymem mięs …. w wędzarni wieszasz czosnek i go wędzisz……. wiesz co to juz jest czosnek wędzony ??? jesli nie zrozumiałaś to wujek GOOGLE ci wytlumaczy
Adam
15 lutego 2016 at 15:06
Marynowanie kaczki czy gęsi w przyprawach do kwaszenia ogórków jest przynajmniej 5 razy starsza niż Geslerowa wiec żadnych cudów nie odkryła i rewolucji w tym nie ma …. 3-4 op przypraw zimna osolona woda na 2-3 dni kaczkę na 5-7 dni gęś raz na dobę przekręcać i polewac tam gdzie nie przykrywa miesa i nie ma opcji żeby nie wyszło soczyste miekkie rozpływające się w ustach…..
Danusia
15 lutego 2016 at 19:42
Adam nawet nie wspomniałam, że jest to sposób Magdy Gessler tylko, że użyła tej marynaty w programie. Dla mnie to była nowość, więc postanowiłam wypróbować.
W jednym się zgadzamy – mięso wychodzi “soczyste, miękkie, rozpływajace się w ustach”.