Domowe wafelki kokosowe


Wafel - andrut to wyrób cukierniczy w postaci cienkiego, kruchego ciastka z wytłoczonym wzorem w postaci rombów. O samych suchych waflach właściwie nie ma co więcej pisać. Zapewne każdy je widział i jadł. Przygotowywane na wiele sposobów, z wykorzystaniem różnych mas. Na słodko i na słono. Przekładane, zwijane, rolowane, okrągłe, prostokątne i kwadratowe. U mnie – domowe wafelki kokosowe.  

 

 
 
Domowe wafelki  kokosowe
 
 
Składniki:   Domowe wafelki  kokosowe
- opakowanie dużych kwadratowych wafli
  (z 200g zużyłam ¾)
Masa do przełożenia wafli:
- 2,5 szklanki mleka pełnego w proszku*
- ½ szklanki płynnego mleka*
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków*
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 230g masła
- 180g wiórków kokosowych
- esencja migdałowa

 

 

* U mnie szklanka to metalowa miarka o pojemności 250 ml

Domowe wafelki  kokosowe

W garnku rozpuszczamy masło z płynnym mlekiem, wsypujemy cukier i cukier z wanilią, dodajemy esencję migdałową. Gotujemy do całkowitego połączenia wszystkich składników. Zestawiamy z ognia, wsypujemy mleko w proszku – mieszamy, aż powstanie gładka masa, bez grudek. Dodajemy wiórki kokosowe i ponownie mieszamy. Gotową masą przekładamy wafle, rozprowadzając ją równomiernie, aż do wyczerpania składników. U mnie masy wystarczyło na ¾ paczki (dwustu gramowej).  Przełożone wafle przykrywamy folią lub papierem do pieczenia oraz obciążamy deseczką i czymś ciężkim (ja postawiłam butelki z wodą) na kilka godzin. Kroimy bardzo ostrym nożem.

Domowe wafelki  kokosowe

Domowe wafelki  kokosowe

Domowe wafelki  kokosowe

Domowe wafelki  kokosowe

Domowe wafelki  kokosowe

Domowe wafelki kokosowe to jedne z moich ulubionych. Oczywiście wafle można  przełożyć inną masą – kajmakową, kakaową, orzechową, galaretką, dżemem… i nie tylko. Wybór zależy od preferowanych smaków. Jedno nie ulega wątpliwości, domowe wafelki robi się bardzo szybko i tak samo szybko się zjada.  Chrupane na sucho, czy przełożone jakąkolwiek masą wafle, to świetna przekąska – deser dla dzieci… i nie tylko. Smacznego.    :)

Uczta pod gołym niebem Z dziećmi i dla dzieci