Sałatka caprese


Caprese – rodzaj sałatki pochodzącej z regionu Kampania  w południowych Włoszech. Przyrządza ją się z pokrojonych w plastry pomidorów oraz mozzarelli przełożonych na przemian, polanych sosem z oliwy z oliwe posypanych grubo zmielonym pieprzem i udekorowanych liśćmi bazylii. Ma ona odzwierciedlać włoską flagę. Sałatka caprese.  
 
 

 

Sałatka caprese
 
 
Składniki:   Sałatka caprese
- 250g mozzarelli
- 2 pomidory
- 1 ząbek czosnku
- świeże liście bazylii
- oliwa z oliwek extra vergine
- ocet balsamiczny
- różowa sól himalajska
- świeżo mielony (grubo) czarny pieprz
 
 

 

 

Salatka caprese

Mozzarellę odsączamy z zalewy, kroimy w grubsze plastry. Umyte pomidory również kroimy w identyczne plastry. Płuczemy listki bazylii, czosnek kroimy w drobną kostkę. Na talerzu układamy na przemian plaster pomidora, mozzarelli, liść bazylii. Całość posypujemy czosnkiem, oprószamy solą himalajską, grubo zmielonym pieprzem, skrapiamy oliwą i octem balsamicznym.

Sałatka caprese

Sałatka caprese

Sałatka caprese

Sałatka caprese

Pomysł na sałatkę caprese powstał ok. 1950 roku na położonej na południe od Neapolu wyspie Capri, jednej z najpiękniejszych i najromantyczniejszych wysp Morza Tyrreńskiego. Bardzo szybko stała się ona jedną z najpopularniejszych przystawek we Włoszech – i nie tylko. Sekret tej prostej sałatki tkwi w idealnym połączeniu subtelnej mozzarelli, dojrzałych pomidorów, aromatycznej bazylii oraz delikatnej oliwy z oliwek extra vergine, oczywiście tłoczonej na zimno. Sałatka caprese to niewątpliwie jedna z najsmaczniejszych sałatek, które na stałe wpisały się we włoskie tradycje kulinarne.”  Jej przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut, a podana ze świeżym, chrupiącym tureckim bajglem zadowoli niejednego smakosza. Smacznego.  :)