
Składniki:


Poniżej gif, jak zrobić foremki.
Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy sól i cukier – mieszamy. Na tarce jarzynowej o grubych oczkach, do mąki ścieramy zimne masło – rozcieramy palcami. Dodajemy śmietanę i szybko zagniatamy ciasto. Wkładamy do woreczka strunowego lub owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. Ja polecam ciasto przygotować dzień wcześniej wieczorem i zostawić na noc w lodówce. Po wyjęciu dzielimy ciasto na 3 porcje (proszę się nie obawiać, że będzie twarde, po chwili stanie się podatne do wałkowania). Jedną zostawiamy do wałkowania, a pozostałe dwie ponownie wkładamy do lodówki. Ciasto musi „czekać” w chłodzie. Stolnicę oprószamy mąką i lekko podsypując wałkujemy nadając kształt prostokąta, na grubość maksymalnie 5mm. Ja rozwałkowałam cieniej. Tniemy na paski szerokości ok. 1,5 do 2 cm. Foremki do rurek smarujemy przy pomocy pędzla olejem arachidowym. Na każdą nawijamy pasek, aby kolejne warstwy nakładały się na siebie. Gotowe układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia, wierzch smarujemy rozkłóconym jajkiem. Cukier Demerara wsypujemy do miseczki (lub na talerzyk), kładziemy po kolei przygotowane rurki, tylko stroną posmarowaną jajkiem. Odkładamy na blaszkę. Piekarnik nagrzewamy do 175º C i pieczemy przez ok. 20 minut. Gotowe rurki, jeszcze gorące zdejmujemy z foremek (ponieważ są gorące lepiej sobie pomóc papierowym ręcznikiem kuchennym). Studzimy na kratce. Zimne rurki nadziewamy bitą śmietaną lub ulubionym kremem. Cukier puder z mlekiem w proszku mieszamy w salaterce. Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy robotem. Pod koniec ubijania dodajemy cukier z mlekiem w proszku. Jeszcze chwilę ubijamy, aż śmietana będzie sztywna. Gotową przekładamy do rękawa cukierniczego (może być z tylką lub bez), albo do worka foliowego (odcinamy róg) i „nabijamy” nasze rurki. Przed podaniem lekko oprószamy cukrem pudrem.
* UWAGI:
- W oryginalnym przepisie podana jest gęsta śmietana 18%. Ponieważ mieszkam w Irlandii i takiej śmietany nie ma - używam dostępnej Crème fraîche (fr. świeża śmietana) – francuska, lekko ukwaszona śmietana, zawierająca około 35% tłuszczu. Moja akurat miała 30% i w tym cieście sprawdza się idealnie. Najlepszym zamiennikiem crème fraîche dostępnym na polskim rynku jest śmietana 36% zmieszana z dwiema łyżkami maślanki i pozostawiona na noc w ciepłym miejscu, aż zgęstnieje. Później można ją schować do lodówki.
- Jeżeli nie macie foremek do wypieku rurek możecie je zrobić same (sami). Ja wykorzystałam rurki po folii spożywczej (nie aluminiowej). Jest twarda, rurki będą trochę grubsze, ale to raczej będzie ich zaletą. Nadzianie ich kremem lub bitą śmietaną nie sprawi nikomu problemu (wystarczy śmietanę przełożyć do woreczka foliowego, odciąć róg i nadziewać rurki z jednej i drugiej strony). Ale wracając do foremek. Rurki (po zużytej folii) tniemy na kawałki po ok. 9,5 cm (z jednej otrzymamy 3) i zawijamy (pakujemy) w folię aluminiową (prostokąt o wym. ok. 14x30cm).
- Dodatek mleka w proszku spowoduje, że śmietana nie podchodzi wodą. Sposób ten podała w jednym ze swoich programów Pani Ewa Wachowicz. Polecam, bo się sprawdza.
- Dałam trochę więcej masła niż było w oryginale, po prostu moja kostka ma 227g.
- Warto się pokusić i ciasto rozwałkować naprawdę cienko.
Rurki z bitą śmietaną przywołały smak z dzieciństwa. Bardzo kruche, delikatne i aromatyczne. Trudno poprzestać na jednej, a co niektórym będzie trudno nawet na dwóch. Rurki przygotowane w ten sposób (już nadziane śmietaną) nic nie tracą – ani na smaku, konsystencji, czy wyglądzie - nawet na drugi dzień. Ciasto nie chłonie wilgoci od śmietany, a śmietana nie podchodzi wodą. Gorąco polecam. Smacznego.
Wraz ze mną autorki n/w blogów uczestniczyły w akcji Ciasto na niedzielę (rurki do nadziania):
Lista będzie uzupełniona po zakończeniu wydarzenia. Wymienionym dziękuję za wspólne pieczenie.
miraga
14 września 2015 at 14:52
Ślicznie Ci wyszły
Danusia
14 września 2015 at 14:56
Miraga – dziękuję.
Wygląd idzie w parze ze smakiem. Są fantastyczne.
Bożena
14 września 2015 at 16:22
Wow..przepiękne zdjęcia…zresztą jak zawsze…jestem pełna podziwu…a rurki …aż ślinka cieknie..dzięki za wspólne pieczenie.
Danusia
14 września 2015 at 17:00
Dziękuję bardzo Bożenko.
Taki komplement z “ust” blogerki bardzo wiele znaczy. 
Również dziękuję za współne pieczenie ciasta na niedzielę. Pozdrawiam.
Marzena
14 września 2015 at 19:14
Danusiu ale piękne rureczki zrobiłaś, dziękuje za wspólne pieczenie
Danusia
14 września 2015 at 19:50
Twoje Marzenko też są wspaniałe.
Dziękuję za wspólne pieczenie.
Joanna Różowa Kuchnia
15 września 2015 at 13:49
Rurki wyszły doskonałe . Dziękuję za wspólne pieczenie . Już nastawiam się na kolejne smaki .
Danusia
15 września 2015 at 16:17
Również Joasiu dziękuję za wspólne pieczenie.
Ciekawe, co będzie kolejnym “wyzwaniem” ?
Angelika i Monika (Candy Pandas)
15 września 2015 at 14:08
Świetny pomysł na zrobienie samemu foremek
Nie wpadłybyśmy na to
Danusia
15 września 2015 at 16:15
To nie debiut, robiłam już takie same do sycylijskich cannoli z ricottą.
Wytrzymują bardzo wysoką temperaturę. 
https://www.mojewypiekiinietylko.com/2014/09/sycylijskie-cannoli-z-ricotta/#more-4223
Gosia
14 stycznia 2016 at 21:23
Bardzo fajnie pokazane jak to zrobić, super się komponuje moim zdaniem do gofrów i innych deserowatych. Także polecam ją samą z dodatkami owoców lub nawet samego soku – w smaku jest super. Ostatnio także kosztuje z rozpuszczoną czekoladą, w smaku absolutna rewelacja. Sama ją też robię tak http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-bita-smietane/ w zasadzie nie ma chyba istotnych różnic. Dziękuję za ten i pozostałe przepisy.
Danusia
17 stycznia 2016 at 01:54
Dziękuje Gosiu.
Zawsze to, co domowe jest najlepsze, a bita śmietana to świetny dodatek do ciast, deserów… i nie tylko.