Blok czekoladowo bakaliowy


Propozycja Ciasta na niedzielę, tym razem niezwykła. Nie będzie ciasta, ale raczej deser… jak za dawnych lat. Dziękuję Bożence za zaproszenie i przypomnienie tego smakołyku. W mojej wersji… blok czekoladowo bakaliowy.  

 

 

Blok czekoladowo bakaliowy

Składniki:   Blok czekoladowo bakaliowy
 - 170g masła
- niepełna szklanka cukru
- 4 łyżki ciemnego kakao
- ½ szklanki wody
- ekstrakt waniliowy
- aromat rumowy
- 250g mleka w proszku
- 110g herbatników Petit Beurre
- 100g białej czekolady
- 125g wiśni suszonych
- 80g płatków migdałowych
- 160g mieszanki bakaliowej ( owoce kandyzowane, 
   orzechy, suszone banany, płatki kokosowe)

Blok czekoladowo bakaliowy

Do rondelka przekładamy masło, cukier, wodę, kakao i aromaty. Podgrzewając rozpuszczamy, aż powstanie gładka masa. Odstawiamy do przestudzenia. Do większej miski dodajemy pozostałe składniki – mleko w proszku,  pokruszone herbatniki (nie za drobno, wystaczy na ćwiartki), pokrojoną w kostkę czekoladę i bakalie. Całość dokładnie mieszamy. Wlewamy przestudzoną masę (nie może być za ciepła, bo rozpuści się dodana biała czekolada) i mieszamy do połączenia składników. Masę przekładamy do silikonowej formy i wstawiamy na noc do lodówki (jeżeli używamy innej formy niż silikonowa trzeba ją wyłożyć folią lub papierem do pieczenia – łatwiej będzie potem wyjąć gotowy blok). Kroimy na drugi dzień po całkowitym zastygnięciu.

orzechy, suszone banany, płatki kokosowe)

orzechy, suszone banany, płatki kokosowe)

orzechy, suszone banany, płatki kokosowe)

Blok czekoladowo bakaliowy

Blok czekoladowo bakaliowy

Blok czekoladowo bakaliowy

Blok czekoladowo bakaliowy, to łakoć rodem z PRL-u. Jego ogromną zaletą jest fakt, że robi się go bardzo szybko, aczkolwiek jednakowo szybko się go zjada. Duża ilość bakalii równoważy jego słodycz (gorąco polecam dodatek suszonych wiśni). Dawniej robiony w dużo skromniejszej wersji, teraz zaskakuje bogactwem smaków. Mimo to – wszystkie bez wyjątku, czy to z bakaliami, czy tylko z herbatnikami, z ryżem preparowanym, waflami, piankami… i  nie tylko – są naprawdę godne polecenia. Smacznego.   :)

Wraz ze mną na przygotowanie Ciasta na niedzielę (blok czekoladowy, czekolada) skusiły się autorki niżej wymienionych blogów:

- Moje Małe Czarowanie
- Kulinarna Maniusia
- Szóste Niebo
- Sama słodycz u Asi
- Moje domowe kucharzenie
- Życie zaczyna się w kuchni
- Izioni pyszne smaki
- Kuchnia u Krysi
- Różowa Kuchnia
- Grunt To Przepis!
 

Wszystkim dziękuję za wspólną zabawę. :)

Jesienne słodkości!