Nigiri sushi z łososiem


Nigiri-zushi (jap. 握り寿司), czyli sushi formowane w dłoni  jest to najpopularniejsza postać tej potrawy. Ryż formuje się w owalne paluszki, a następnie kładzie się na nie jednego rodzaju rybę lub owoc morza. Sushi podane w każdej formie powinno spełniać pewne warunki. Składniki użyte do potrawy muszą być świeże i najlepszej jakości. Ponadto bardzo ważny jest aspekt estetyczny. Potrawa musi być przygotowana do zjedzenia na jeden kęs oraz wyglądać ładnie i być starannie podana. Nigiri są to ręcznie formowane bloczki ryżu przykryte kawałkiem ryb, owoców morza bądź warzyw. Po temari sushi zapraszam na nigiri sushi z łososiem.  

  IMG_7856_zmiana rozmiaru

Składniki:     Nigiri sushi z łososiem
- 250g ryżu do sushi
- 300ml wody
- 50 ml sushi su (zaprawa do ryżu)
- 200g wędzonego łososia w plasterkach
- chrzan wasabi
 
 
 
Dodatkowo:
- woda z octem ryżowym (do moczenia rąk)
- imbir marynowany (tu przepis)
- sos sojowy
 
 
 
 
 
 
Nigiri sushi z lososiem

Tak jak przy temari sushi – nigiri zaczynamy od przygotowania ryżu. Wsypujemy go do dużej miski i kilka razy zmieniając wodę (2 – 3) płuczemy, aż woda będzie prawie przejrzysta. Po odcedzeniu wody ryż przekładamy  do garnka z dopasowaną pokrywką, wlewamy 300ml zimnej wody. Zagotowujemy na dużym ogniu, następnie zmniejszamy na minimalny i gotujemy 10 minut. Wyłączamy gaz i pozostawiamy pod przykryciem kolejne 10 minut. Gotowy przekładamy do miski,  dodajemy sushi su i bardzo delikatnie mieszamy. Aby ryż nam się nie kleił do rąk należy przygotować sobie miseczkę z wodą i dodatkiem octu ryżowego, w której moczymy ręce (nie wycieramy ich) zanim przygotujemy porcję z ryżu. Plasterki łososia kroimy na prostokąty. Bierzemy porcję ryżu (wielkości kęsa), kładziemy w zagłębieniu dłoni i formujemy z niej ładny podłużny kształt zamykając dłoń. Z wierzchu smarujemy odrobiną wasabi. Na górze umieszczamy plaster łososia, całość lekko ściskamy przy użyciu kciuka i palca wskazującego drugiej ręki. Tak przygotowywane jest nigiri przez fachowca. Ja wykorzystałam sposób z przygotowania temari. Na kawałek folii kładziemy porcję łososia, smarujemy chrzanem wasabi i kładziemy podłużną porcję ryżu. Rogi folii ściskamy nadając kształt nigiri sushi (patrzy gif), odwijamy z folii i postępujemy tak do wyczerpania wszystkich składników. 

Nigiri sushi z łososiem Nigiri sushi z łososiem Nigiri sushi z łososiem Nigiri sushi z łososiem Nigiri sushi z łososiem

Ogólnie sushi to określenie dań bazujących na ryżu, a nigiri jest najbardziej rozpoznawalnym jego rodzajem. Samo przygotowanie, to dość misterna praca, lecz naprawdę „warta zachodu”. Czasem w przerwie między schabowym, a mielonym warto dla odmiany i zdrowia przygotować właśnie nigiri sushi z łososiem. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)