Sałatka z surimi z olejem sezamowym


Surimi – produkt sporządzony na bazie zmielonego mięsa  morskich ryb, najczęściej mintaja,  dorsza lub morszczuka. Popularny zwłaszcza w kuchniach dalekowschodnich. Może występować w różnych formach, najbardziej znane są tzw. paluszki krabowe (crab sticks). Nazwa pochodzi z języka japońskiego  すり身 (surimi dosłownie: “mielona ryba”). Sałatka z surimi z olejem sezamowym. 

 

Sałatka z surimi z olejem sezamowym

Składniki:    Sałatka z surimi z olejem sezamowym
- 400g surimi (paluszki krabowe)
- 2 sałaty rzymskie (polecam dokładnie
  ten gatunek sałaty, jest chrupka i delikatna)
- 1 cebula czerwona
- 1 – 2 ząbki czosnku
- 6 jaj ugotowanych na twardo
- jasna część pora
- 2 garście żurawiny suszonej
- 35g orzeszków pini
- sok z ½ cytryny
- sól morska wędzona
- świeżo mielony pieprz kolorowy
- szczypiorek
- olej sezamowy

 Salatka z surimi z olejem sezamowym

Na suchej patelni prażymy na rumiano orzeszki pini. Paluszki krabowe rozpakowujemy, zdejmujemy foliowe osłonki, przekładamy do pojemnika, skrapiamy sokiem wyciśniętym z ½ cytryny. Odstawiamy na ok. 15 minut, co jakiś czas potrząsając pojemnikiem, aby wszystkie paluszki dokładnie zostały pokryte sokiem. Żurawinę zalewmy gorącą wodą i zostawiamy na 3-5 minut (nie dłużej, bo całkiem rozmięknie). Po tym czasie przelewamy  ją zimną wodą i osuszamy. Obraną cebulę kroimy  w bardzo cienkie krążki (najlepiej poszatkować), następnie oprószamy solą wędzoną i skrapiamy (lekko) sokiem z cytryny. Por kroimy w talarki. Do dużej miski rwiemy na kawałki jedną sałatę. Z paluszków odlewamy  nadmiar soku  i lekko je osuszamy. Kroimy na, mniej więcej, równe kawałki (każdy dzieliłam na 5 kawałków). Połowę rozkładamy na porwanej sałacie. Następnie dodajemy połowę porcji żurawiny, kolejno – połowę pokrojonej cebuli. Jajka kroimy na ćwiartki – połowę porcji rozkładamy w misce. Posypujemy połową porcji pora. Oprószamy solą wędzoną i pieprzem kolorowym. Wykładamy  kolejno pozostałe porcje składników w takiej samej kolejności, jak na początku (układamy warstwowo). Czosnek bardzo drobno kroimy (nie przeciskamy przez praskę, bo zdominuje smak sałatki), rozsypujemy po wierzchu sałatki. Gotową sałatkę polewamy olejem sezamowym, dekorujemy orzeszkami pini i pokrojonym szczypiorkiem. Nie mieszamy. Podajemy schłodzoną.

Sałatka z surimi z olejem sezamowym

 Sałatka z surimi z olejem sezamowym

Sałatka z surimi z olejem sezamowym

Sałatka z surimi z olejem sezamowym

Sałatka z surimi z olejem sezamowym – to lekka, prosta, szybka oraz wyjątkowo aromatyczna kolacja… i nie tylko. Surimi ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolenników zachęcać nie potrzeba. Sałatkę uważam za wyjątkowo udaną, smaczną i… godną polecenia. Smacznego.   :)

Jesień pełna warzyw