Surówka z czerwonej kapusty


Czerwona kapusta uprawiana jest niemal na całym świecie, jednak popularnością chyba nie dorównuje kapuście białej. Wykorzystywana do surówek może być również gotowana, duszona i kiszona. Oczywiście najwięcej walorów zdrowotnych zachowuje podana w formie surówki. Surówka z czerwonej kapusty. 

 

Surówka z czerwonej kapusty

 
Składniki:   Surówka z czerwonej kapusty
- mała główka czerwonej kapusty
- 1 cebula
- 1 jabłko
- 2-3 ząbki czosnku
- sok z ½ cytryny
- różowa sól himalajska
- olej z awokado
- nektar z agawy
 
 
 
 
 
 
 

 

Surówka z czerwonej kapusty

Kapustę bardzo cienko szatkujemy na szatkownicy. Lekko oprószamy solą himalajską i wygniatamy. Odstawiamy na ok. 10 minut, aby zmiękła. Odlewamy nadmiar soku, skrapiamy sokiem wyciśniętym z cytryny. Do kapusty trzemy na tarce jarzynowej jabłko ze skórką – mieszamy. Cebulę kroimy w drobną kostkę, sparzamy na sitku wrzątkiem, następnie hartujemy zimną wodą, odsączamy i dodajemy do kapusty. Czosnek kroimy w drobną kostkę (nie przeciskamy przez praskę) i również dodajemy do kapusty – mieszamy. Surówkę skrapiamy olejem z awokado i do smaku dodajemy nektar z agawy. Po wymieszaniu odstawiamy, aby surówka „się przegryzła”.

 Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty – bardzo prosta i piękna kolorystycznie. Za tę wyjątkową barwę odpowiedzialne są antocyjany - naturalne barwniki roślinne. Bogata w witaminy, minerały, niezwykle smaczna i zdrowa. Gorąco polecam diabetykom… i nie tylko. Wszystkie składniki tej surówki posiadają niski indeks glikemiczny (po spożyciu produktów o niskim indeksie glikemicznym następuje powolne przyswajanie i stopniowy wzrost oraz spadek poziomu cukru we krwi, co ułatwia kontrolę poziomu cukru we krwi). Smacznego.   :)

Menu dla diabetyka Kuchnia wegetariańska i wegańska