Temari sushi


Jedną z najbardziej fascynujących mnie kuchni świata jest kuchnia japońska. To nie tylko sztuka gotowania, ale też podawania potraw. Ceniona na całym świecie za niezwykłe walory odżywcze i niepowtarzalność smaków. Przygotowywanie potraw japońskich zawiera w sobie szereg obrzędów i jest ściśle związane z tradycją. Cóż do Japonii się nie wybieram, ale w zaciszu mojej irlandzkiej kuchni postaram się z pomocą Wilsona Chunga przybliżyć jedną z popularnych potraw japońskich - Temari sushi

 

 

Temari sushi

 
Składniki:    Temari sushi
- 250g ryżu do sushi
- 300 ml wody
- 50 ml sushi su (zaprawa do ryżu)
- 200g wędzonego łososia w plasterkach
Dodatkowo:
- woda z octem ryżowym (do moczenia rąk)
- imbir marynowany (tu przepis)
- sos sweet chilli (lub/i sojowy) - do wyboru

 

 

Temari sushi

Zaczynamy od przygotowania ryżu. Wsypujemy go do dużej miski i kilka razy zmieniając wodę (2 – 3) płuczemy, aż woda będzie prawie przejrzysta. Po odcedzeniu wody ryż przekładamy  do garnka z dopasowaną pokrywką, wlewamy 300ml zimnej wody. Zagotowujemy na dużym ogniu, następnie zmniejszamy na minimalny i gotujemy 10 minut. Wyłączamy gaz i pozostawiamy pod przykryciem kolejne 10 minut. Gotowy przekładamy do miski,  dodajemy sushi su i bardzo delikatnie mieszamy. Aby ryż nam się nie kleił do rąk należy przygotować sobie miseczkę z wodą i dodatkiem octu ryżowego, w której moczymy ręce (nie wycieramy ich) zanim przygotujemy kulkę z ryżu. Plasterki łososia kroimy na kwadraty. Układamy na kawałku folii spożywczej. Z ryżu robimy kulkę (wielkości do zjedzenia „na raz”), kładziemy na kawałku łososia. Zbieramy rogi folii, zwijamy je i ściskając formujemy zgrabną kulę, odwijamy i wyjmujemy gotowe temari sushi. Tak postępujemy do wyczerpania wszystkich składników. Kawałki łososia powinny być takie, aby przykryły kulkę z ryżu.  

 Temari sushi

 Temari sushi

Temari sushi

Temari sushi

Temari sushi podajemy z sosem sweet chilli lub sojowym. Jako dodatek zalecany jest imbir marynowany, który Japończycy używają do przegryzania pomiędzy kolejnymi kęsami sushi (imbir oczyszcza kubki smakowe). Temari sushi jest potrawą  niezwykle smaczną i dekoracyjną. Zachwyci oko i podniebienie niejednego smakosza kuchni japońskiej… i nie tylko. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)