Kiełbasa chłopska


Inspirację na kiełbasę chłopską znalazłam na Forum Wędzarniczej Braci. Zaintrygował mnie przepis Szczepana na kiełbasę chłopską. Początkowo zamierzałam trzymać się sztywno przepisu,  lecz przypadek sprawił, że mój przepis się różni. Nazwę jednak postanowiłam zachować – kiełbasa chłopska.  

 

Kiełbasa chłopska

Składniki:   Kiełbasa chłopska
 - 6 kg karkówki
- 2 kg bardzo chudej łopatki
- 2 kg boczku
- 180g soli peklowej
- 4 łyżeczki czarnego pieprzu grubo mielonego (15g)
- 15 ząbków czosnku
- 6 łyżek majeranku (2 op.po 8g)
- 1 opakowanie białej gorczycy ziarna (1 op. 30g)
- 2 łyżeczki cukru
- ½ litra zimnej przegotowanej wody
- słonina do przykrycia mięsa
- cienkie jelito wieprzowe

 

 

Kielbasa chlopska

Moje przeboje z kiełbasą zaczęły się już podczas „doboru” mięsa. Okazało się, że mam za mało karkówki, więc postanowiłam uzupełnić ją chudą łopatką. Kolejne schody były podczas mielenia – brak u rzeźnika wyboru sitek do maszynki – miał tylko jedno. Na pewno nie była to ósemka tylko drobniejsze. Karkówka z boczkiem zostały więc zmielone na drobniejszym, a łopatkę zmieliłam w domu na szarpaku. Obawiałam się, że moja maszynka zwyczajnie nie poradzi sobie z taką ilością mięsa (10kg), dlatego skorzystałam z uprzejmości znajomego rzeźnika - Johna.  :)  Z dwoma kilogramami chudej łopatki  moja maszynka nie miała problemu. Po zmieleniu całość mięsa przekładamy do dużego naczynia (u mnie miska), mieszamy chwilę łącząc gatunki mięsa i szykujemy przyprawy. Obrany czosnek miksujemy z częścią wody (użyłam zwykłego blendera, ale popularna „żyrafa” też sobie poradzi). Do zmiksowanego czosnku dolewamy pozostałą część wody, dodajemy sól peklową i cukier – dokładnie mieszamy. Zacier z czosnku wlewamy do mięsa, dodajemy pieprz, majeranek i gorczycę (w całości). Wyrabiamy masę mięsną przez ok. 10 minut. Wyrobioną masę przykrywamy z wierzchu plastrami słoniny (mięso nie ciemnieje) i odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Zdejmujemy słoninę (już nie będzie nam potrzebna – można zużyć na smalec), ponownie wyrabiamy masę mięsną ok. 10 minut, aż będzie kleista i nadziewamy farsz kiełbasiany w przygotowane  (wymoczone) jelita (z pomocą ponownie przyszedł John – mój “lejek” jest na grubszy kaliber jelit). Tym razem nie udało mi się kupić jelit takiej grubości, jak do naszej tradycyjnej kiełbasy. W Irlandii najpopularniejsze są cienkie kiełbaski i właśnie do takich miałam jelita. Gotowe kiełbasy możemy powiązać, pozakręcać lub pozostawić w całości. Wieszamy je na kiju – drążku do osadzenia. Odstawiamy w chłodne miejsce. No i u mnie zaczęły się kolejne schody. Kiełbasa miała być wędzona na ciepło, ale okazało się, że jest możliwość uwędzenia tylko na zimno. Przed wędzeniem ciepłym dymem pozostawiamy kiełbasę na 2 godziny na powietrzu, następnie przez 4 godziny wędzimy. Jak uzyskamy odpowiedni kolor kiełbasę parzymy przez 20 minut w 75° C. Po tym czasie kiełbasa jest gotowa. Ale to wszystko zakładając, że wędzimy ciepłym dymem. Moja kiełbasa była wędzona przez Jima zimnym dymem przez ok. 8 godzin. Po kolejnych 12 godzinach (na drążku) kiełbasę podsuszamy w piekarniku w temp. ok. 85° C przez 20 minut. Ponownie wieszamy na drążku do obsuszenia do następnego dnia. Po tym czasie kiełbasa jest gotowa.

Kiełbasa chłopska

Kiełbasa chłopska

Kiełbasa chłopska

Kiełbasa chłopska

Kiełbasa chłopska

Kiełbasa chłopskaKiełbasa chłopska w mojej wersji, to chyba najlepsza jaką do tej pory zrobiłam. Smak i aromat – lepszy już być nie może (ukłony w stronę Szczepana za świetny dobór składników). Jak widać na zdjęciach – nie jest ani za tłusta, ani za chuda – w sam raz. Nawet udało mi się uzyskać ten słynny „trzask” towarzyszący przełamywanej kiełbasie. Dla mnie jest  idealna. Tak jak podaje Szczepan – „Wykonanie kiełbasy jest bardzo łatwe i każdy potrafi ją zrobić.” Jeśli tylko macie chęć i możliwość – gorąco polecam, na święta… i nie tylko. Trudno mi porównać kiełbasę chłopską do wyrobów irlandzkich, ale – ona ma smak, zapach i… wzbudza zachwyt nawet Irlandczyków. To chyba jednak o czymś świadczy. Smacznego i zaręczam, że naprawdę „jest do czego”.   :)