Pączki hiszpańskie


Zanim nadejdzie tłusty czwartek – w tym roku wypada 4 lutego,  warto przetestować jakiś przepis. Ma być tłusto i słodko, czyli baaaaardzo tucząco i niezdrowo.  ;)  Ale raz do roku, w dodatku w okresie karnawału, można sobie pozwolić. ;)   Korzystając z zaproszenia Bożenki na wydarzenie Ciasto na niedzielę, tym razem usmażyłam pączki hiszpańskie.  

 

Pączki hiszpańskie

Składniki:   
- 500ml wody Pączki hiszpańskie
- 300g mąki tortowej
- 120g masła   
- 6 średnich jaj
- szczypta soli
 Lukier:
- cukier puder
- sok z cytryny
- trochę wrzątku
- woda różana (opcjonalnie)
Dodatkowo:
- olej do smażenia
- papier do pieczenia
- ręczniki papierowe

 Paczki hiszpanskie

Wodę zagotowujemy z masłem i solą. Wsypujemy przesianą mąkę. Drewnianą łyżką energicznie mieszamy do uzyskania gładkiego, błyszczącego i jednolitego ciasta, dającego się formować w kulę. Odstawiamy do przestygnięcia. Do letniego ciasta wbijamy po jednym jajku, wrabiając je mikserem z hakami. Gdy jajka zostaną wszystkie zużyte, a ciasto dokładnie wyrobione – przekładamy je do rękawa cukierniczego z tylką w kształcie dużej gwiazdki. Odcinamy arkusz papieru do pieczenia. Aby sobie ułatwić pracę – rysujemy kwadraty o boku 9cm. Na każdy wyciskamy porcję ciasta formując okręgi. W płaskim rondlu lub wysokiej patelni rozgrzewamy olej do temp. ok. 175° C. Papier z ciastem rozcinamy na kwadraty. Wkładamy po kilka sztuk na rozgrzany olej, papierem do góry. Po chwili papier zdejmujemy i smażymy z każdej strony na złoty kolor. Wyjmujemy i odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach. Z cukru pudru, soku cytrynowego, wody różanej i wrzątku przygotowujemy lukier ucierając wszystkie składniki. Pączki smarujemy gotowym lukrem.

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie, pączki wiedeńskie, gniazdka to jeden i ten sam wypiek. Lekkie, słodkie, pachnące różą – do kawy, herbaty… i nie tylko. Kto ma ochotę może zajrzeć na chrusty na winie, faworki robione mikserem, churros z masą migdałową, czy pączki z budyniem, które już są na blogu. Przy tego typu wypiekach nie opuszcza mnie jedna maksyma – „Jednym „złym” posiłkiem nie przytyjemy, a jednym „dobrym” nie schudniemy”. Przytaczając te słowa chcę uprzedzedzić wszelkie protesty o kaloryczności pączków hiszpańskich. Dodam tylko tradycyjnie – gorąco polecam i życzę smacznego.  :)   Skorzystałam z przepisu Joasi z bloga Domowe – Wypieki.

 

W wydarzeniu Ciasto na niedzielę (smażone w głębokim oleju) wraz ze mną uczestniczyły autorki niżej wymienionych blogów:

- Moje domowe kucharzenie – Kruche faworki
- Moje Małe Czarowanie – Faworki po włosku czyli chiacchiere
- Szóste Niebo – Błyskawiczne drożdżowe pączuszki – racuszki
- Mozaika życia – Samosa
- Kulinarna Maniusia – Pączki z twarogiem
- Różowa Kuchnia – Faworki
- Sama słodycz u Asi – Karnawałowe kwiatki
- Życie zaczyna się w kuchni – Faworki
- Ewa Szczepińska z FB – Faworki
- Fiołkowa Kuchnia Małgorzaty – Pączki “figa z makiem”
- Lidia Wesołowska z FB – Pączki z ziemniakami
- Moje domowe kucharzenie – Pączki serowe
- Izioni pyszne smaki – Wiatraczki
- Moje domowe kucharzenie – Pączki na śmietanie
- Moje domowe kucharzenie – Chrusty lane
- Fiołkowa Kuchnia Małgorzaty – Faworki zielone kokardki
 

Wszystkim uczestniczkom bardzo dziękuję za wspólną zabawę i udział w „smażeniu”. Wpis zostanie uzupełniony (podlinkowany) po zakończeniu akcji.   :)