Racuchy drożdżowe z jabłkami


To nie pierwszy, ale pewnie i nie ostatni przepis na blogu na racuchy. Okazja nadarzyła się sama – zaproszenie od Bożenki na wydarzenie – Ciasto na niedzielę, którego tematem są racuchy drożdżowe. Racuchy i tak miałam w planie do zrobienia na obiad, więc dlaczego nie wypróbować kolejnego przepisu. Racuchy drożdżowe z jabłkami. 

 

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Składniki:  Racuchy drożdżowe z jabłkami
- 500 g mąki pszennej luksusowej
- 15 g suchych drożdży lub 30g drożdży świeżych
- szczypta soli
- 1 – 2 łyżki cukru
- 1,5 szklanki letniego mleka
- 1 jajko
- jabłka
- olej do smażenia
- cukier puder do oprószenia

 

 

Racuchy drozdzowe z jablkami

Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy szczyptę soli – mieszamy. Robimy w mące wgłębienie, wkruszamy świeże drożdże, zasypujemy cukrem i zalewamy ½ szklanki letniego mleka, przykrywamy I odstawiamy na 15 minut. Ponieważ ja użyłam drożdży suszonych (proszę nie mylić z instant) rozrobiłam je w ½ szklanki ciepłego mleka z łyżką cukru i wlałam do mąki. Przykryłam ściereczką i odstawiłam w ciepłe miejsce na 15 minut. Następnie dolewamy pozostałe letnie mleko roztrzepane z jajkiem i wyrabiamy ciasto. Jeżeli jest za gęste dolewamy trochę mleka, jeżeli za rzadkie dosypujemy łyżkę mąki. Odstawiamy przykryte ściereczką na 1 – 1,5 godziny, w ciepłe miejsce, do podwojenia objętości (u mnie wystarczyła 1 godzina). Jabłka obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Dodajemy do wyrośniętego ciasta, (które na chwilę opadnie, ale w czasie smażenia nadal będzie rosło) – mieszamy. Na patelni rozgrzewamy olej. Szykujemy kubek z gorącą wodą. Łyżkę moczymy w kubku (za każdym razem), nabieramy porcję ciasta i kładziemy na rozgrzany olej. Smażymy na średniej temperaturze, z obu stron na złoty kolor (zbyt wysoka temperatura spowoduje, że racuchy pozostaną niedosmażone w środku). Podajemy gorące, oprószone cukrem pudrem.  

 Racuchy drożdżowe z jabłkami

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Racuchy drożdżowe z jabłkami zawsze cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci,  i wśród dorosłych. Lubiane są na ciepło i na zimno. Podgrzane w kuchence mikrofalowej, na drugi dzień nie tracą nic ze swoich właściwości – nadal są pyszne. Polecam i życzę smacznego. :)

 

W wydarzeniu Ciasta na niedzielę (racuchy drożdżowe) wraz ze mną uczestniczyły autorki niżej wymienionych blogów:

- Kulinarna Maniusia
- Sama słodycz u Asi
- Izioni pyszne smaki
- Moje domowe kucharzenie
- Moje Małe Czarowanie
- Kuchnia Starowiejskiej Gospodyni
- Życie zaczyna się w kuchni
- To i owo stokrotki
- GRUNT TO RZEPIS!
- Różowa Kuchnia
- Sylwia Puzio FB
- Lidia Wesołowska FB
 

Wszystkim uczestniczkom bardzo dziękuję za wspólną zabawę i udział w „smażeniu”. Wpis zostanie uzupełniony po zakończeniu akcji.  :)