Schab suszony paprykowy


Schab suszony cieszy się ogromną popularnością nie tylko w okresie świątecznym. Ta wspaniała, domowa wędlina często gości na moim stole. Przepis „krąży” po rodzinie oraz znajomych i ciągle mu przybywa  nowych zwolenników. Po raz pierwszy zrobiłam go trochę inaczej, nie tylko pod względem przygotowania, ale także doboru przypraw. Tym razem schab suszony paprykowy. 

 

Schab dojrzewający paprykowy

 
Schab dojrzewający paprykowy
 
 
 
Składniki:
- schab bez kości ok. 1,5 kg
- ½ szklanki cukru
- ½ szklanki soli morskiej
- ½ łyżki soli peklowej
- papryka słodka, łagodna w proszku
- papryka wędzona w proszku
- pieprz czarny grubo mielony
- pończocha (skarpetka, podkolanówka
  do wyboru)

 

 

Schab dojrzewajacy paprykowy

Umyty schab osuszamy papierowym ręcznikiem i dokładnie obtaczamy w cukrze. Wkładamy do woreczka  strunowego i odkładamy do lodówki na 24 godziny. Schab wyjmujemy, wylewamy powstały płyn, płuczemy z cukru, zimną wodą. Osuszamy papierowym ręcznikiem.  Wkładamy do nowego woreczka. Sól peklową mieszamy z solą morską i posypujemy schab w woreczku. Dodatkowo do woreczka na schab sypiemy słodką paprykę, w takiej ilości, aby pokryła mięso. Woreczek zamykamy i wkładamy do lodówki na kolejne 24 godziny. Po wyjęciu wylewamy powstały płyn i płuczemy schab zimną wodą. Osuszamy i dokładanie nacieramy papryką wędzoną, słodką i czarnym pieprzem grubo mielonym. Gotowy schab przekładamy do pończochy, zawiązujemy i wieszamy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu na 5 – 7 dni. Po tym czasie schab jest gotowy do jedzenia. Przechowujemy w lodówce.

 Schab dojrzewający paprykowy

Schab dojrzewający paprykowy

Schab dojrzewający paprykowy

Schab suszony paprykowy był ozdobą kulinarną stołu świątecznego. Tak jak każda wędlina suszona, najlepszy jest bardzo cienko pokrojony. Papryka i pieprz to dla niego, moim zdaniem, idealna kompozycja smakowa. Oczywiście każdy może dobrać przyprawy według gustu, ale warto czasem dokonać zmian i spróbować czegoś innego. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)