Pesto z buraków pieczonych


Nie ulega wątpliwości, że oryginalne pesto jest zielone.  A jeśli potrzebne jest … czerwone? No cóż, myślałam, że będę oryginalna. Okazało się,  że takich pomysłów jest w internecie „na kopy”. Oto moja wersja pesto z buraków pieczonych.   

 

 

Pesto z buraków pieczonych

 
Pesto z buraków pieczonych
 
Składniki:
- 3 upieczone małe buraki
- 1 ząbek czosnku
- ok. 80g płatków migdałowych
- trochę soku z cytryny (dla zachowania
  koloru i do smaku)
- ok. 3 łyżek oliwy
- różowa sól himalajska

 

 

 

Pesto z buraków pieczonych

Ostudzone upieczone buraki kroimy na kawałki. Przekładamy do pojemnika blendera, dodajemy pokrojony czosnek, migdały oraz trochę soku z cytryny. Miksujemy na gładką masę, wlewamy porcjami oliwę dalej miksując. Doprawiamy solą himalajską. Pesto z buraków pieczonych  podajemy… według potrzeb i gustu.  ;)

 Uwaga:

Uprzedzając ewentualne pytanie - czy do pesto można użyć buraków gotowanych – z góry odpowiadam. Buraki pieczone mają intensywną barwę i zupełnie inny smak (bogatszy) niż gotowane, więc jeśli chcecie dobre pesto – warto poświęcić trochę czasu.

 Pesto z buraków pieczonych

Pesto z buraków pieczonych

Pesto z buraków pieczonych podałam z kuskusem cytrynowo czosnkowym. Powstało, jak wiele potraw, z potrzeby chwili. Możliwości jego wykorzystania jest bardzo wiele, ale to pozostawiam do Waszej inwencji. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)