Szynki suszone


Schab suszony cieszy się ogromnym powodzeniem, więc postanowiłam wypróbować inny gatunek mięsa. Święta są zawsze dobrą okazją, aby nasze stoły zdobiły wędliny domowe. Tym razem będzie szynka, a dokładniej dwie małe szynki suszone.  ;)

 

 . Szynki dojrzewające

Składniki na 2 szynki:

- 2 kawałki surowej szynki (po ok. 650g każdy)
- cukier -  1/2 miarki  *
- sól morska – 1/3 miarki  *
- sól peklowa – 1/2 łyżki  Szynki dojrzewające
 Przyprawy (ilość na 2 szynki)
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżeczki nasion białej gorczycy (uprażone)
- 2 łyżeczki nasion kolendry (uprażone)
- 1,5 łyżeczki pieprzu czerwonego (całe ziarna 
    uprażyć z kolendrą i gorczycą)
- 1,5 łyżeczki pieprzu czarnego grubo mielonego
- 2 łyżeczki papryki czerwonej słodkiej
- 1/3 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- 1 łyżeczka kurkumy
- ok. 5 łyżek majeranku
- ok. 4 łyżek suszonej natki pietruszki
- suszony czosnek niedźwiedzi (dałam sporo)
Dodatkowo:
- 2 pończochy lub podkolanówki
 
* Miarka – pojemność 250 ml

 

Szynki dojrzewajace

Opłukane mięso dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Obtaczamy w cukrze, wkładamy do woreczków strunowych (każdy kawałek osobno), szczelnie zamykamy i wkładamy do lodówki na 36 godzin. Mięso wyjmujemy, wylewamy zgromadzony płyn, płuczemy i osuszamy ręcznikiem. Sól morską mieszamy z solą peklową. Obtaczamy mięso w soli i ponownie wkładamy do czystych woreczków, szczelnie zamykamy i odstawiamy do lodówki na 36 godzin. Zamiast do woreczków możemy oczywiście mięso włożyć do zamykanych pojemników. Wyjmujemy mięso wylewamy płyn, płuczemy i osuszamy ręcznikiem. Szykujemy przyprawy. Rozdrabniamy (blenderem lub w moździerzu) uprażoną na suchej patelni  gorczycę, kolendrę i czerwony pieprz.  Dodajemy pozostałe przyprawy – mieszamy. Mięso nacieramy czosnkiem przeciśniętym przez praskę, następnie gotową mieszanką przypraw i ziół. Ponownie wkładamy do czystych, suchych woreczków na 36 godzin. Po tym czasie szynki wkładamy w cienkie podkolanówki lub pończochy, zawijamy (jak pokazałam na GIF-ie), przekładamy podkolanówkę jeszcze raz, aby były dwie warstwy. Zawiązujemy i wieszamy na 4 – 5 dni w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Po tym czasie szynki wyjmujemy z pończochy i przechowujemy w lodówce. Szynki są już gotowe do jedzenia.

Szynki dojrzewające

Szynki dojrzewające

Szynki dojrzewające

Szynki dojrzewające

Szynki dojrzewające

Szynki dojrzewające

Cóż mogę powiedzieć. Szynki suszone nie zawiodły mnie. To kolejny wspaniały wyrób domowy. Ten smak i aromat wynagradza długie oczekiwanie na gotową wędlinę. Na święta… i nie tylko, gorąco polecam i życzę smacznego.  :)    Wesołych Świąt Wielkanocnych. :)