Zielone kluski śląskie


Zielone kluski śląskie, to zderzenie tradycji ze zdrowym akcentem  jakim jest szpinak. Ich pochodzenie nie jest tajemnicą nawet dla amatora kucharzenia. ;)   Okazją do wyeksponowania klusek śląskich na zielono było zaproszenie od Bożenki  „do udziału w tradycyjnej wiosennej zielonej zabawie kulinarnej, podczas której gotujemy na zielono, zieloniutko, zielonkawo!” – Zielono mi! 7. A niech tam, powtórzę sobie - zielone kluski śląskie.  ;)    

 

Zielone kluski śląskie 

Zielone kluski śląskie

 

Składniki:
- ok. 1 kg ugotowanych ziemniaków
- mąka ziemniaczana (1/4 wagi ziemniaków)
- 2 łyżki mąki tortowej
- świeży szpinak (zużyłam ok. 100g)
- 1 ząbek czosnku

 

 

 

Zielone kluski slaskie

W dużym garnku zagotowujemy posoloną wodę (zanim woda się zagotuje kluski będą gotowe). Ugotowane ziemniaki (mogą być, jak u mnie – z poprzedniego dnia) przeciskamy przez praskę. Wyrównujemy powierzchnię. Dzielimy na 4 równe części. Odkładamy 1 część (zmiksujemy ją ze szpinakiem) i w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Do misy blendera wkładamy umyty i osuszony szpinak, dodajemy pokrojony ząbek czosnku – miksujemy. Dodajemy odłożoną część ziemniaków, ponownie miksujemy (jeżeli kolor nas nie zadowoli możemy dodać więcej szpinaku). Do miski z ziemniakami i mąką ziemniaczaną dodajemy 2 łyżki mąki tortowej oraz zmiksowane ziemniaki ze szpinakiem.  Łączymy składniki i wyrabiamy dokładanie masę. Z gotowej masy formujemy okrągłe kluski (używam łyżki do lodów), które lekko rozpłaszczamy i robimy w nich palcem (lub końcówką od tłuczka) charakterystyczną dziurkę. Gdy woda się zagotuje wrzucamy kluski. Gotujemy 3-4 minuty od chwili wypłynięcia klusek na powierzchnię.

 Zielone kluski śląskie

Zielone kluski śląskie

Zielone kluski śląskie

Zielone kluski śląskie

Zielone kluski śląskie

Zielone kluski śląskie

Zielone kluski śląskie, tak jak tradycyjne podajemy jako dodatek do pieczonych dań mięsnych  z sosem (na Górnym Śląsku zwłaszcza z roladami) lub przyrządzanej na rozmaite sposoby kapusty. Występują także jako danie podstawowe, okraszone stopioną słoniną. Zielone kluski śląskie – czyż nie są urocze?  ;)   Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)

 

Polecam również przepis na :

- Kluski śląskie z pesto bazyliowo migdałowym

 

Organizatorką wydarzenia na FB Zielono mi! 7 jest Małgosia i jej Trochę inna cukiernia .

 Wegetariański obiad VI