Domowy susz warzywny


Najbardziej znane nazwy – Vegeta, Kucharek, Jarzynka, Warzywko, Ziarenka smaku… i  nie tylko. Wszystkie służą do przyprawiania zup, sosów i innych dań. Oczywiście są to przyprawy kupne, więc warto mieć w swojej kuchni ich… domowy odpowiednik. Nie powiem, że będzie taki sam… będzie o wiele lepszy. Domowy susz warzywny.  

 

Domowy susz warzywny
 
 
Składniki:  
- marchew – 1500g  Domowy susz warzywny
- seler – ½  
- pasternak – 5
- pietruszka – 2
- cebula – 1
- por – ok. 300g (jasne części)
- czosnek – 3 ząbki
- chilli – 3 szt.
- mielone ziele angielskie
- mielone nasiona kolendry
- pieprz ziarnisty
- różowa sól himalajska
- kurkuma (dałam 4 łyżeczki)
- suszona natka pietruszki

 Domowy susz warzywny

Obrane, umyte i osuszone warzywa kroimy w cienkie talarki. Do warzyw korzeniowych i cebuli użyłam szatkownicy (mandoliny), pozostałe – por i czosnek  i chili pokroiłam nożem. Blaszki wykładamy papierem do pieczenia lub matą. Rozkładamy pokrojone warzywa. Suszymy w piekarniku nastawionym do 70° C, przy lekko uchylonych drzwiczkach do czasu, aż warzywa będą całkiem suche (dadzą się z łatwością połamać). Co jakiś czas warzywa mieszamy, aby się równomiernie suszyły. Ususzone i wystudzone warzywa przekładamy porcjami do blendera i rozdrabniamy  Dodajemy suszoną natkę pietruszki, doprawiamy (ilość według gustu) solą, świeżo zmielonym  pieprzem, kurkumą i nasionami kolendry – całość mieszamy i przekładamy do szczelnie zamykanych, suchych pojemników.

Domowy susz warzywny

Domowy susz warzywny

Domowy susz warzywny

Domowy susz warzywny

Domowy susz warzywny to przyprawa, którą można skomponować według własnego gustu. Dobór warzyw i pozostałych składników oraz odrobina chęci wystarczy, aby zmknąć w słoiku swój ulubiony smak do doprawiania zup, sosów… i nie tylko. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)