Chatka z ptasim mleczkiem


Moja fascynacja czosnkiem niedźwiedzim nadal trwa, ale nie obawiajcie się, w ciastach i deserach go nie będzie. ;)   Chatka Puchatka, czy inaczej chatka Baby Jagi to ciasto z gatunku serników przygotowywanych bez pieczenia, czyli popularnie zwane „na zimno”. Mój przepis na trochę inną wersję – Chatka z ptasim mleczkiem. 
 
 
 
 
Chatka z ptasim mleczkiem
 
 
Składniki:
- 550g tłustego twarogu (u mnie mazurski)  Chatka z ptasim mleczkiem
- 250g serka mascarpone
- 250g miękkiego masła
- 230g cukru pudru  
- esencja migdałowa (1 łyżeczka)
- esencja rumowa (1 łyżeczka)
- 1 bita śmietana w proszku
- 24 szt. ptasiego mleczka czekoladowego
- 42 szt. herbatników  (u mnie Elitki)
Polewa czekoladowa:
- 100g czekolady mlecznej
- 75g czekolady gorzkiej
- 120ml śmietanki kremówki
Dodatkowo:
- wiórki kokosowe do posypania
 
 
Chatka z ptasim mleczkiem
 

Masło ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę. Ucierając stopniowo dodajemy twaróg  (nie mieliłam), mascarpone, bitą śmietanę w proszku oraz obie esencje. Na stole rozkładamy folię aluminiową. Układamy z herbatników prostokąt – 3 szt.  x 8 szt. Na herbatniki wykładamy połowę masy serowej, wyrównujemy powierzchnię i na masę serową ponownie wykładamy taką samą ilość herbatników. Ponownie równamy powierzchnię i na środku układamy ptasie mleczko na całej długości środkowego rzędu po dwie sztuki w odstępie ok. 0,5 cm. Podkładając ręce pod folię podnosimy boki ciasta. Gdy masa serowa przykryje ptasie mleczko (nie „domykamy” do końca) na wierzch kładziemy jeszcze jedną, tym razem pojedynczą warstwę ptasiego mleczka. Boki ciasta lekko dociskamy nadając kształt trójkąta. Z czekolady i śmietanki szykujemy polewę. Śmietankę przelewamy do rondelka, zagotowujemy, odstawiamy z palnika. Dodajemy połamane kawałki czekolady i mieszając rozpuszczamy. Gotową masą polewamy ciasto (można rozprowadzić szerokim pędzlem). Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi uprażonymi na suchej patelni. Zawijamy w folię i wstawiamy na kilka godzin (lub na noc) do lodówki.

Chatka z ptasim mleczkiem

Chatka z ptasim mleczkiem

Chatka z ptasim mleczkiem

Chatka z ptasim mleczkiem

Chatka z ptasim mleczkiem jest ciastem bardzo łatwym i szybkim w przygotowaniu. Jego kolejną zaletą jest to, że nie musimy się trzymać sztywno przepisu z obawy choćby o zakalec. Nic się nie stanie, gdy damy trochę mniej (czy więcej) twarogu, masła, czy cukru.

Czy do kawy, czy herbatki
Warto zrobić takie Chatki.
Bo dla dużych i dla małych
Sernik taki jest wspaniały.
 
Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)
 

Wiosenne słodkości 2016