Profiterolki


Profiterolki, to niewielkie ciastka z  ciasta ptysiowego,  wypiekane na blasze. Opcjonalnie wypełnione bitą śmietaną,  lodami lub innym kremem. “Ciasto ptysiowe wynaleziono najprawdopodobniej w połowie XVI wieku na dworze Katarzyny Medycejskiej, choć według niektórych źródeł przygotowywano je już w późnym średniowieczu. Jedno jest pewne: niezależnie od tego, kto i kiedy wymyślił ptysie, na pewno nie zrobił tego niechcący. Ciasto na ptysie jest najpierw zaparzane, potem miksowane, a dopiero następnie pieczone. W czasie gotowania mąki z tłuszczem i płynem skrobia pęcznieje i staje się lepka, a włókna glutenowe miękną, dzięki czemu nie mogą wytworzyć elastycznej siatki połączeń. Kiedy w czasie pieczenia na ptysiach powstaje chrupka skorupka (dzięki dodaniu tłuszczu do ciasta), środek jest nadal prawie płynny (to z kolei za sprawą jajek). Pozwala to pęcherzykom powietrza, które zostały wtłoczone do ciepłego ciasta w czasie wmiksowywania jajek, łączyć się ze sobą i stworzyć w środku jeden duży bąbel. Jajka i tłuszcz tworzą ponadto wodoszczelną strukturę, która w dużym stopniu chroni ciasto przed nasiąkaniem kremem.” Tyle ze strony „technicznej”, teraz  pora na profiterolki. Tematem Ciasta na niedzielę były – Rurki lub ptysie, eklerki.
 
 
 
Profiterolki
 
 
Profiterolki
 
 
 
 
Składniki na ciasto:  
- 1 szklanka mąki tortowej *
- 250 ml wody
- 125 g masła
- 4 jaja
- szczypta soli
 
 
 
 
 
Profiterolki
 
 
Składniki na masę:
- 250 ml mocno schłodzonej
   śmietany 36% (u mnie double cream)
- 250g serka mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
 
 
 
 
 
 
 
 
* szklanka – u mnie metalowa miarka o pojemności 250ml
 
 
Profiterolki
 

Wodę zagotowujemy z masłem i solą. Wsypujemy przesianą mąkę. Drewnianą łyżką energicznie mieszamy do uzyskania gładkiego, błyszczącego i jednolitego ciasta, dającego się formować w kulę. Odstawiamy do przestygnięcia. Do letniego ciasta wbijamy po 1 jajku, wrabiając je mikserem z hakami. Gdy jajka zostaną wszystkie zużyte, a ciasto dokładnie wyrobione nabieramy porcje małą łyżeczką i przy jej pomocy na dłoni formujemy kulki. Układamy w dstępach (urosną) na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C na 25 minut (pod żadnym pozorem nie otwieramy w tym czasie piekarnika), do uzyskania słomkowego koloru. Po wyjęciu upieczone ciastka studzimy na kratce. Gdy ciastka wystygną ubijamy śmietankę. Gdy zaczyna sztywnieć zminiejszamy obroty robota, dodajemy cukier puder, następnie serek mascarpone. Gotową masą napełniamy od spodu, przy użyciu strzykawki cukierniczej z długą końcówką ostudzone ciastka. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

 Profiterolki

Profiterolki

Profiterolki

Profiterolki

„Z podstawowego ciasta ptysiowego można stworzyć mnóstwo klasycznych deserów o bardzo wdzięcznych nazwach, takich jak profiteroles, religieuses, croquembouche, carolines, Paris-Brest, eklerki czy karpatka. Tak naprawdę jednak wszystkie te desery różnią się od siebie tylko kształtem i wielkością oraz rodzajem kremu, dlatego wszelkie autorskie kombinacje są jak najbardziej wskazane. Oddzielną grupę stanowią ptysie smażone, m.in. zeppole i beignets. Z ciasta ptysiowego można też przygotować potrawy wytrawne.” Upieczone przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu. Można je również zamrozić, a przed przygotowaniem włożyć dosłownie na kilka minut (zamrożone) do nagrzanego piekarnika. Profiterolki – ciasteczka na jeden kęs znikają z talerza w „mgnieniu oka”. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

 

W wydarzeniu Ciasto na niedzielę -  Rurki lub ptysie, eklerki wraz ze mną uczestniczyły autorki niżej wymienionych blogów:

- Sweet Orange – Ptysie z chrupką 
- Sama słodycz i szczypta chili – Rurki z ciasta francuskiego z kremem czekoladowym
- Marcepanowy Kącik – Ptysie i eklerki
- Izioni pyszne smaki – Ptysie
- Esmeralda ze smakiem – Eklerki z kremem kawowym i czekoladą
- W garach u Gosi – Rurki ze śmietaną
- Małgorzata Kluza-Rojek – na Fb – Rurki
- Iwona Bajek – na Fb – Ptysie
 

Wszystkim uczestniczkom bardzo dziękuję za wspólną zabawę i udział w pieczeniu. Wpis zostanie uzupełniony po zakończeniu akcji.   :)

Wiosenne słodkości 2016