Przetwory z czosnku niedźwiedziego


„Stary niedźwiedź mocno śpi,
(…)
jak się zbudzi, to nas zje…”

To oczywiście słowa bardzo popularnej dziecięcej piosenki – zabawy. Starogermańska legenda głosi, że czosnek niedźwiedzi był pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu się z snu zimowego (stąd nazwa rośliny i moje skojarzenie). Póki trwa sezon na czosnek niedźwiedzi korzystajmy z jego dobrodziejstw zdrowotnych i kulinarnych, a co potem? To już „ostatni dzwonek” na  zagospodarowanie czosnku  na później. Jak go przetworzyć, aby swoim smakiem cieszył nasze podniebienia nawet zimą? 

 
   Przetwory z czosnku niedźwiedziego
 
 
Przetwory z czosnku niedzwiedziego
 
 

1.      Czosnek niedźwiedzi kiszony

 
Składniki:
- świeżo zerwane liście czosnku niedźwiedziego
- sól kamienna
- gałązki kopru
- nasiona kopru
- gorczyca
- liście laurowe
- ząbki czosnku
- ostra papryczka (opcjonalnie)
 

Zagotowujemy wodę. Na 1 litr wrzątku wsypujemy 1 łyżkę soli kamiennej. Odstawiamy do przestudzenia. Przygotowujemy słoiki. Na dno słoików dajemy pokrojony czosnek (z łupinką), małą gałązkę kopru, listek laurowy, nasiona kopru i gorczycy. Można dodać ostrą papryczkę (dałam na próbę do jednego słoika). Liście dokładnie płuczemy i osuszamy. Odcinamy łodyżki (zużyjemy je do kolejnych przetworów). Nakładamy na siebie po 4 – 5 liści i zwijamy. Układamy w słoikach, na wierzch kładziemy ponownie pokrojony czosnek (z łupinką), małą gałązkę kopru, listek laurowy, nasiona kopru i gorczycy. Zalewamy przestudzoną zalewą i szczelnie zamykamy. Dalej postępujemy, jak w przypadku kiszenia ogórków – po kilku dniach wynosimy do chłodnego pomieszczenia (piwnicy). Po ok. 2 – 3 tygodniach już można jeść.

Przetwory z czosnku niedźwiedziego

 

2.     Kiszone łodyżki czosnku niedźwiedziego

 
Składniki:
- łodyżki czosnku niedźwiedziego (od liści i kwiatów)
- sól kamienna
- gałązki kopru
- nasiona kopru
- gorczyca
- ząbki czosnku
 

Zagotowujemy wodę. Na 1 litr wrzątku wsypujemy 1 łyżkę soli kamiennej. Odstawiamy do przestudzenia. Przygotowujemy słoiki. Łodyżki kroimy na kawałki (długość dowolna, u mnie ok. 1,5 cm). Na dno słoika dajemy pokrojony czosnek (z łupinką), małą gałązkę kopru, nasiona kopru i gorczycy. Władamy pokrojone łodyżki, na wierzch kładziemy ponownie pokrojony czosnek (z łupinką), małą gałązkę kopru, nasiona kopru i gorczycy. Zalewamy przestudzoną zalewą i szczelnie zamykamy. Dalej postępujemy, jak w przypadku kiszenia ogórków – po kilku dniach wynosimy do chłodnego pomieszczenia (piwnicy). Po ok. 2 – 3 tygodniach już można jeść.

 Przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przetwory z czosnku niedźwiedziego

 3.     Czosnek niedźwiedzi mrożony

 
Składniki:
- świeżo zerwane liście czosnku niedźwiedziego
- woreczki strunowe
 

Liście czosnku dokładnie płuczemy i osuszamy. Kroimy razem z łodyżkami na ok. 1 – 2 cm kawałki. Przekładamy do woreczków strunowych  i umieszczamy w zamrażarce.

Przetwory z czosnku niedźwiedziego   
 

4.     Czosnek niedźwiedzi suszony

 
Składniki:
- świeżo zerwane liście czosnku niedźwiedziego
 

Liście czosnku dokładnie płuczemy i osuszamy. Suszymy w piekarniku lub suszarce do grzybów. Należy uważać, aby liście nie pożółkły, bo staną się bezwartościowe. Tej metody jeszcze nie wypróbowałam.

 
 Przetwory z czosnku niedźwiedziego
 

Jadalne kwiaty czosnku niedźwiedziego mogą być piękną ozdobą potraw. 

Przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przetwory z czosnku niedźwiedziego pozwolą nam rozkoszować się jego smakiem do następnych zbiorów. Przypomnę, że czosnek niedźwiedzi jest bardzo wartościową i cenną rośliną leczniczą, z której właściwości z pewnością warto skorzystać, tym bardziej, że dostarcza nam składników odżywczych w okresie, kiedy brakuje naturalnych witamin i świeżych warzyw. Jadalne są liście, łodyżki i kwiaty, które są piękną ozdobą potraw. A do czego można go używać? Praktycznie do wszystkiego – do przygotowania pesto, nalewek, marynat, do zup, sosów, mięs, ryb, farszów, twarogów, jaj, sałatek, masła ziołowego, na kanapki… i nie tylko.  Gorąco polecam – na zdrowie.   :)

Gdzie jeszcze znajdziesz na blogu czosnek niedźwiedzi?

Niedźwiedzie pesto
Kotlety mielone drobiowe z suszonym czosnkiem niedźwiedzim i cytrynową nutą
Rybne burgery z czosnkiem niedźwiedzim
Surówka z łodyżek czosnku niedźwiedziego i rzodkiewek
Roladki z pstrąga z pieczoną papryką i czosnkiem niedźwiedzim
 Kotleciki drobiowe z czosnkiem niedźwiedzim 
Chleb z czosnkiem niedźwiedzim
Pasta z czosnku niedźwiedziego
Zupa z czosnku niedźwiedziego
Szynki suszone