Bułeczki francuskie z migdałami


Ciasto francuskie należy do moich ulubionych. Wyśmienite na słodko i takie samo na wytrawnie. Wspaniale się komponuje z owocami, warzywami, mięsem, rybami, przeróżnymi masami i dodatkami. Na równi z drożdżowym – oba wypieki sprawiają mi wielką frajdę. Dodatkową zaletą ciasta francuskiego jest to, że można kupić bardzo dobre – gotowe do pieczenia. Z takim ciastem przygotowanie wypieku to kwestia kilkunastu minut (nie licząc oczywiście czasu pieczenia, który w zasadzie też jest krótki). Bułeczki francuskie z migdałami. 

 Bułeczki francuskie z migdałami
 
 
Składniki na 16 bułeczek:   Bułeczki francuskie z migdałami
- 2 opakowania ciasta francuskiego (2 po 375g)
- 500g – 2 opakowania serka mascarpone
- 320g mielonych migdałów
- 3 żółtka
- 2 łyżki cukru pudru (można zastąpić stevią w
  proszku lub ksylitolem*)
- esencja migdałowa
Dodatkowo:
- 1 białko do posmarowania akruszy ciasta
- 1 jajko do smarowania bułeczek
- lukier (cukier puder lub zamiennik do oprószenia)
 
 
 Buleczki francuskie z migdalami

Przygotowujemy nadzienie.  Serki mascarpone przekładamy do miski. Dodajemy mielone migdały, cukier puder (zamiennie stevia* lub ksylitol*), esencję migdałową oraz żółtka. Składniki mieszamy dokładnie łyżką. Rozwiajmy arkusze ciasta francuskiego. Jedno białko lekko ubijamy i smarujemy jeden z arkuszy ciasta (ciasto pozostawiamy na papierze, w który było zawinięte). Na to ciasto wykładamy masę serowo migdałową, którą rozkładamy na całej powierzchni. Drugi arkusz również smarujemy białkiem i kładziemy posmarowaną stroną na masę. Wierzch ciasta smarujemy pozostałym białkiem. Ciasto zawijamy wzdłuż dłuższego brzegu korzystając z papieru, na którym leży. Zwinięte dzielimy i kroimy ostrym nożem  na 16 równych porcji. Układamy na dwóch blaszkach i wstawiamy na 30 minut do lodówki. Po tym czasie jedną wyjmujemy i boki oraz wierzch bułeczek smarujemy rozkłóconym jajkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200ºC i pieczemy przez 20 minut. Jeżeli za szybko się rumienią przykrywamy arkuszem papieru do pieczenia. Upieczone wyjmujemy na kratkę i studzimy. Analogicznie postępujemy z drugą blaszką bułeczek. Po przestudzeniu smarujemy lukrem (cukier puder + wrzątek) lub posypujemy cukrem pudrem (stevią w proszku).

Bułeczki francuskie z migdałami

Bułeczki francuskie z migdałami

Bułeczki francuskie z migdałami

Bułeczki francuskie z migdałami

Bułeczki francuskie z migdałami  

Bułeczki francuskie z migdałami – wyśmienite na deser, śniadanie, do szkoły, czy też do pracy. Przepis autorski i muszę nieskromnie przyznać, że jest to jeden z najlepszych wypieków  z ciasta francuskiego, a upiekłam ich już niemało. Masa serowo migdałowa wspaniale się wkomponowała w ciasto francuskie. O smaku już nawet nie wspomnę. Jedno tylko powiem – gorąco polecam i życzę smacznego.  :)     Aby drożdżówka była zdrowsza dodaj tylko jedno ciasto lub jedno opakowanie serka, wówczas zmniejszysz ilość tłuszczu.  :)

 

Zastępując cukier puder stevią* lub ksylitolem* otrzymamy bułeczki dla diabetyków.

 * Stevia nadaje się dla diabetyków, osób odchudzających się, nadciśnieniowców, dla chorych na fenyloketonurię oraz  nie powoduje próchnicy. Indeks glikemiczny  [IG=3]. Zawiera także witaminy (kwas foliowy, witamina C), składniki mineralne (wapń, potas, magnez, żelazo) oraz silne antyoksydanty (związki fenolowe). Stevia może być używana do pieczenia ciast, ale w temperaturze do 200ºC, bo później ulega rozpadowi.

 * Ksylitol to wysokiej jakości naturalna substancja słodząca pozyskiwana z kory brzozy. Smakuje i wygląda jak zwykły cukier. Ma niski indeks glikemiczny [IG=7] i może być stosowany przez diabetyków, osoby cierpiące na insulinoodporność czy nietolerancję glukozy.

 


Zdrowsza drożdżówka

Piecz - tak od podstaw