Sałatka ryżowa z kalmarami


Kalmary - podobnie, jak większość owoców morza, stanowią cenne źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Warto je przyrządzać również ze względu na dużą ilość witamin z grupy B oraz jodu, selenu i fluoru. Nieco mniej mają żelaza, cynku i magnezu. Ponadto są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Najczęściej smaży się je na głębokim tłuszczu, grilluje lub dusi. Można z nich zrobić zupę, nafaszerować albo dodać do różnorodnych sałatek. Sałatka ryżowa z kalmarami.  
 
 Sałatka ryżowa z kalmarami
 
Sałatka ryżowa z kalmarami
 
 
 
Składniki (proporcje na tortownicę   
o średnicy 26 cm):
- ok. 3 szklanek ugotowanego na sypko ryżu
- 2 słoiki kalmarów w oleju (po 280 g)
- 2 puszki ośmiorniczek w oleju (po 111g)
- puszka kukurydzy
- pęczek szczypiorku
- 1 słoik papryki wiśniowej w zalewie (280g)
- 3 – 4 ogórki kiszone
- 2 łyżki majonezu
- natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
 
 

salatka-ryzowa-z-kalmarami

Do miski przekładamy ugotowany ryż. Dodajemy odsączone z oleju i pokrojone w krążki kalmary oraz ośmiorniczki. Kolejno dodajemy kukurydzę, pokrojony szczypior oraz ogórki. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy majonez – mieszamy. Spód tortownicy wykładamy folią spożywczą. Układamy dokładnie odsączone z zalewy i osuszone papryczki wiśniowe, wydrążoną częścią do góry. Luki pomiędzy papryczkami uzupełniamy natką pietruszki. Ostrożnie, aby nie zburzyć struktury wkładamy sałatkę, za każdym razem wyrównując powierzchnię. Po włożeniu całości tortownicę przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Po wyjęciu zdejmujemy folię, kładziemy na duży płaski talerz (spodem do góry), zdejmujemy obręcz tortownicy, a następnie spód wraz z folią.

 Sałatka ryżowa z kalmarami

Sałatka ryżowa z kalmarami

Sałatka ryżowa z kalmarami

Sałatka ryżowa z kalmarami

Sałatka ryżowa z kalmarami

Sałatka ryżowa z kalmarami

Sałatka ryżowa z kalmarami – bardzo prosta, szybka, smaczna i pożywna. Owoce morza w każdej postaci są źródłem cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mogą być nie tylko głównym elementem dania obiadowego, ale również dodatkiem do zup czy sałatek. Wszystko zależy od sposobu ich przyrządzenia i podania. Warto się pokusić na kulinarne eksperymenty. Sałatkę gorąco polecam i życzę smacznego.   :)