Warzywa w tempurze


Tempura (jap. 天ぷら, てんぷら, 天麩羅, 天婦羅, tenpura, wym. tempura; od port. tempero, temporas) – potrawa kuchni japońskiej, pochodząca z Portugalii. Tempura została wprowadzona do Japonii przez portugalskich misjonarzy jezuickich w XVI wieku. Do jej przygotowania wykorzystuje się m.in.: ryby, krewetki, kalmary, małże, grzyby, warzywa. Są one panierowane i smażone krótko (4 – 5 min.) na głębokim oleju. Warzywa w tempurze.  

 

Warzywa w tempurze

 
Warzywa w tempurze
 
 
Składniki na ciasto:  
- 3 łyżki skrobi kukurydzianej
- 3 łyżki mąki tortowej
- lodowata woda
- lód
Dodatkowo:
- papryka
- rzodkiewki
- natka pietruszki
- olej lub oliwa do głębokiego smażenia
 

warzywa-w-tempurze

Warzywa myjemy i dokładnie osuszamy. Papryki i rzodkiewki przekrajamy na połówki. Natkę pietruszki pozostawiamy w gałązkach. Obie mąki przesiewamy do miski. Wlewamy tyle lodowatej wody, aby uzyskać ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Mieszamy do połączenia składników, wrzucamy kilka kostek lodu (pozostawione drobne grudki mąki nie będą stanowiły przeszkody, wręcz przeciwnie – są jak najbardziej wskazane). Miskę wstawiamy do miski z lodem.  W woku rozgrzewamy olej lub oliwę do smażenia. Osuszone warzywa zanurzamy w cieście i kładziemy na rozgrzany tłuszcz. Smażymy krótko z obu stron. Nie należy wkładać zbyt wiele jednocześnie, aby nie obniżać gwałtownie temperatury oleju. Przekładamy na papierowe ręczniki kuchenne. Podajemy natychmiast.

 Warzywa w tempurze

Warzywa w tempurze

Warzywa w tempurze

Warzywa w tempurze

Warzywa w tempurze

Warzywa w tempurze

Warzywa w tempurze to wspaniała przekąska. Ja wykorzystałam paprykę, rzodkiewki i natkę pietruszki, ale można użyć innych, ulubionych warzyw. Można je podać z sosem sojowym, słodko kwaśnym lub ulubionym dipem. Idealna potrawa „na poprawę humoru”, dla gości, wegan, wegetarian… i nie tylko. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)