Łatwe ciasto pomarańczowe


Jadą goście, jadą… No właśnie, a tu… nic do kawy nie ma.  ;)   Warto wtedy mieć pod ręką przepis na coś „błyskawicznego”, nieskomplikowanego i w dodatku smacznego. Łatwe ciasto pomarańczowe – nie zawiedzie i spełni wszystkie wymagania.   A tak prosto mówiąc – jest pyszne.
 
Łatwe ciasto pomarańczowe
 
 
Składniki na formę keksową 8 x 30cm: 
- 135 g miękkiego masła
- 1 szklanka cukru pudru  *Łatwe ciasto pomarańczowe
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 3 jajka
- 1,5 szklanki mąki tortowej  *
- ½ szklanki gęstego jogurtu naturalnego
  (o temperaturze pokojowej)  *
- 1 pełna łyżeczka proszku do pieczenia
- skórka z 1 pomarańczy
Dodatkowo:
- masło do posmarowania formy
- mąka do oprószenia formy (daję
  krupczatkę)
- cukier puder do oprószenia ciasta
 
* szklanka – miarka o pojemności 250ml
 

latwe-ciasto-pomaranczowe

Pomarańczę dokładnie myjemy i sparzamy wrzątkiem. Skórkę można zetrzeć lub, jak to ja zrobiłam, cienko obrać (usuwając albedo, czyli białą warstwę) i zmiksować w  młynku. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Formę keksową smarujemy masłem i oprószamy mąką. Masło ucieramy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na białą puszystą masę. Dodajemy jajka, jogurt, skórkę pomarańczową i miksujemy do połączenia składników (jeżeli masa będzie wygladała jak zważona, nie przejmujcie się – po dodaniu mąki zrobi sią gładka). Dodajemy porcjami mąkę z proszkiem. Ponownie łączymy składniki miksując na niższych obrotach. Ciasto przekładamy do przygotowanej formy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180° C na ok. 50 minut (pieczemy do suchego patyczka). Gotowe oprószamy cukrem pudrem.

 Łatwe ciasto pomarańczowe

Łatwe ciasto pomarańczowe

Łatwe ciasto pomarańczowe

Łatwe ciasto pomarańczowe

Łatwe ciasto pomarańczowe nie sprawi kłopotu nawet osobom początkującym w wypiekach. Bardzo wilgotne, puszyste, o intensywnym aromacie pomarańczy. Po inspirację sięgnęłam na blog Sio Smutki do Moniki i skorzystałam z jej przepisu na łatwe ciasto cytrynowe (przepis z niewielkimi zmianami podaję za autorką). Do kawy, herbaty, czy też kubka mleka – gorąco polecam i życzę smacznego.   :)  

 

Łatwe ciasto pomarańczowe dodaję do wydarzenia   Błyskawiczny piatek 28 października 2016r.