Pasta tahini


Tahini, tahina (arab. طحينة tahina), chiń. zhimajiang (芝麻醤), jap. nerigoma (ねりごま), masło sezamowe – pasta na bazie nasion sezamu używana do przygotowywania wielu potraw. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu (proces ten intensyfikuje aromaty). We wschodniej Azji tahini produkowane jest z niełuskanych nasion sezamu, przez co ma bardziej gorzki smak. Tahini jest składnikiem bliskowschodnich potraw m.in. hummusu i baba ghanoush. Sprzedawana bywa w formie świeżej lub suszonej. Pasty sezamowej używa się także w kuchni chińskiej, koreańskiej i japońskiej. Jest też kluczowym dodatkiem do dań z prowincji Syczuan np. dan dan noodles. Pasta tahini. 
 
 
 Pasta tahini
 
 
Pasta tahini
 
 
 
 
Składniki:
- 300 g sezamu
- 1 – 2 łyżki oleju sezamowego
  (opcjonalnie)
 
 
 
 
 
 
pasta-tahini
 

Ziarna sezamu porcjami prażymy na suchej patelni (u mnie po 100 g). Należy uważać, aby ich nie rumienić zbyt mocno bo będą gorzkie. Uprażone przekładamy do miski i odstawiamy do przestudzenia. Przestudzony sezam miksujemy (można blenderem lub w food processorze) na gładką masę. Co jakiś czas zbieramy szpatułką ziarna sezamu ze ścianek i ponownie miksujemy. Jeżeli masa jest zbyt sucha, to miksując można dodać 1 – 2 łyżki oleju sezamowego. Gotową pastę przekładamy do słoiczka i zamykamy. Nie wymaga przechowywania w lodówce.

 Pasta tahini

Pasta tahini

Pasta tahini

Pasta tahini

Pasta tahini

Pasta tahini może być używana do sosów, ciast, deserów, kanapek… i nie tylko. Sezam jest także głównym składnikiem słodkości. Te najbardziej znane to chałwa i sezamki. Ponieważ sezam  ma niski indeks glikemiczny (IG = 35), bez obaw mogą go spożywać osoby chore na cukrzycę. Moja pasta tahini będzie wykorzystana do… ciastek francuskich. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)  

Co jeszcze znajdziesz na blogu z sezamu?
 
Chałwę domową z pistacjami
Tahini
Dip tahini
Sezamki owsiano kokosowe