


Składniki: - pestki z awokado (przygotowałam 2 sztuki)

Awokado nacinamy wzdłuż (nóż zatrzyma się na pestce). Chwytamy owoc po obu stronach, przekręcamy każdą połowę w przeciwnym kierunku i wyjmujemy pestkę. Pestkę myjemy pod bieżącą wodą, wycieramy ręcznikiem papierowym do sucha, obieramy z łupinki. Pestki ścieramy na tarce o dużych oczkach, rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do ok. 100ºC i suszymy 30 - 40 minut. Po wyłączeniu pozostawiamy w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach do wystygnięcia. Wysuszone, zimne wiórki mielimy w młynku lub blenderze i przekładamy do wyparzonego, suchego słoiczka.
Pestka z awokado ma bardzo wiele zastosowań. Można ją wykorzystać w postaci wiórków… i nie tylko. Powstały proszek to świetny dodatek do musli, sałatek czy koktajli na bazie owoców, warzyw i jogurtów. Można nim posypać kanapki, zupę albo twarożek. Wzbogaci każdy posiłek o witaminy, minerały, przeciwutleniacze oraz zdrowe tłuszcze. Z dodatkiem pestki z awokado można skomponować również własną przyprawę ziołową. Gorąco polecam i… na zdrowie.
W opracowaniu skorzystałam z niżej podanych źródeł: Pestka awokado – czy wiesz, że ma wiele zdrowotnych zastosowań? Pestka awokado – Dlaczego nie warto jej wyrzucać? Jak i dlaczego jeść pestkę z awokado? Czy można jeść pestkę z awokado? Ps. Pestka z awokado to doskonałe źródło witamin A i E (zwanymi witaminami młodości), ważnej dla wzroku luteiny, magnezu, potasu i wapnia, zawiera też sporo błonnika, dzięki któremu możemy czuć się syci na długo. Wymienione wyżej związki sprawiają, że pestka awokado: 1. Działa przeciwzapalnie 2. Wzmacnia odporność 3. Pomaga na problemy żołądkowe, w tym biegunkę, 4. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, 5. Opóźnia procesy starzenia 6. Chroni przed zaćmą. Jak wykorzystać pestkę z awokado? Wysuszoną i zmieloną pestkę (wcześniej obraną ze skórki) można dodawać do zup i sałatek. Można z niej również przygotować napar – pomoże na problemy trawienne Przepis na napar z pestki awokado: Pół startej pestki z awokado zalej ciepłą, zaparzaj pod przykryciem 10 – 15 minut. Ciepły jeszcze płyn wypij w całości (napar będzie miał gorzki smak, warto dosłodzić go np. miodem).
Oceń przepis
Gotowaniwpatki
3 listopada 2016 at 01:39
Rewelacyjnie to wygląda.
Danusia
15 listopada 2017 at 18:43
Smak może nie każdemu odpowiada, ale czego się nie robi dla zdrowia.
piegusek
3 listopada 2016 at 07:55
zaciekawiłaś mnie ☺
Danusia
15 listopada 2017 at 18:44
Warto spróbować.
Angelika i Monika (Candy Pandas)
4 listopada 2016 at 21:28
Właśnie słyszałyśmy o właściwościach pestki z awokado
Koniecznie musimy kiedyś spróbować
Danusia
15 listopada 2017 at 18:44
Ja już pestek z awokado nie wyrzucam.
Małgorzata Kijowska
10 stycznia 2018 at 21:53
rewelacja!
Danusia
10 stycznia 2018 at 22:28
Małgosiu – to jest dopiero bomba witaminowa.
Angelika
11 stycznia 2018 at 01:37