Pestka z awokado


Awokado jest uważane za jeden z najzdrowszych owoców. Co ciekawe, walory zdrowotne ma nie tylko sam miąższ, ale i pestka, która najczęściej kończy swój żywot w koszu. No, może jeszcze u niektórych egzystuje w doniczce, jako roślina. Pestka z awokado zawiera aż 70% wszystkich antyoksydantów obecnych w owocu i ma znaczący wpływ na zdrowie serca, poziom cholesterolu, stany zapalne w organizmie, wykazuje także niebagatelne właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Jest cennym dodatkiem do codziennej diety i posiada niezwykle szeroki wachlarz kulinarnych zastosowań.
 
Pestka z awokado
 
Pestka z awokado
 
 
 
 
 
 
 
Składniki:
- pestki z awokado (przygotowałam
  2 sztuki)
 
 
 
 
 
 
 
pestka-z-awokado

Awokado nacinamy wzdłuż (nóż zatrzyma się na pestce). Chwytamy owoc po obu stronach, przekręcamy każdą połowę w przeciwnym kierunku i wyjmujemy pestkę. Pestkę myjemy pod bieżącą wodą, wycieramy ręcznikiem papierowym do sucha, obieramy z łupinki. Pestki ścieramy na tarce o dużych oczkach, rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika  nagrzanego do ok. 100ºC i suszymy 30 - 40 minut. Po wyłączeniu pozostawiamy w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach do wystygnięcia. Wysuszone, zimne wiórki mielimy w młynku lub blenderze i przekładamy do wyparzonego, suchego słoiczka.

Pestka z awokado

Pestka z awokado

Pestka z awokado

Pestka z awokado

Pestka z awokado

Pestka z awokado ma bardzo wiele zastosowań. Można ją wykorzystać w postaci wiórków… i nie tylko. Powstały proszek to świetny dodatek do musli, sałatek czy koktajli na bazie owoców, warzyw i jogurtów. Można nim posypać kanapki, zupę albo twarożek. Wzbogaci każdy posiłek o witaminy,  minerały, przeciwutleniacze oraz zdrowe tłuszcze. Z dodatkiem pestki z awokado można skomponować również własną przyprawę ziołową. Gorąco polecam i… na zdrowie.   :)

 

 

W opracowaniu skorzystałam z niżej podanych źródeł:
 
Pestka awokado – czy wiesz, że ma wiele zdrowotnych zastosowań?
Pestka awokado – Dlaczego nie warto jej wyrzucać?
Jak i dlaczego jeść pestkę z awokado?
Czy można jeść pestkę z awokado?
 
 Ps.
Pestka z awokado to doskonałe źródło witamin A i E (zwanymi witaminami młodości), ważnej dla wzroku luteiny, magnezu, potasu i wapnia, zawiera też sporo błonnika, dzięki któremu możemy czuć się syci na długo. Wymienione wyżej związki sprawiają, że pestka awokado:
 
1. Działa przeciwzapalnie
 
2. Wzmacnia odporność
 
3. Pomaga na problemy żołądkowe, w tym biegunkę,
 
4. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
 
5. Opóźnia procesy starzenia
 
6. Chroni przed zaćmą.
 
Jak wykorzystać pestkę z awokado? Wysuszoną i zmieloną pestkę (wcześniej obraną ze skórki) można dodawać do zup i sałatek. Można z niej również przygotować napar – pomoże na problemy trawienne
 
Przepis na napar z pestki awokado:
 
Pół startej pestki z awokado zalej ciepłą, zaparzaj pod przykryciem 10 – 15 minut. Ciepły jeszcze płyn wypij w całości (napar będzie miał gorzki smak, warto dosłodzić go np. miodem).