Chałwa biało czarna


Chałwa to przysmak przez wielu znany i ceniony. Trudno się temu dziwić – słowo „chałwa” w języku greckim i arabskim oznacza po prostu „cukierek”. Jednak mało kto potrafi skojarzyć, że ten smakołyk powstaje w głównej mierze z sezamu. Co więcej, jego wykonanie jest na tyle proste, że samodzielnie można go przyrządzić w domu. Pierwsze wzmianki o chałwie pochodzą jeszcze z czasów dawnego Babilonu. Po kilkunastu wiekach dotarła do Europy, gdzie szybko zyskała na popularności. W Polsce produkcję chałwy na szeroką skalę rozpoczęto w 1951 roku, a do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne receptury z 1978 roku. Chałwa biało czarna – mój przepis autorski. 
 
 Chałwa biało czarna
 
 Chałwa biało czarna
 
  
Składniki:
- 600 g białego sezamu
- 150 g czarnego sezamu
- 12 łyżek miodu (dałam z ogórecznika)
  lub 12 łyżek nektaru z agawy
 
 
 
 
 
 chalwa-bialo-czarna
 

Biały sezam porcjami prażymy na suchej patelni ( po 200 g na porcję) uważając, aby go za mocno nie zrumienić bo będzie gorzki. Odstawiamy do wystudzenia. Na tej samej patelni prażymy czarny sezam. Tu sprawa trochę trudniejsza ze względu na kolor. Ja brałam odrobinę na rękę i sprawdzałam, czy ziarna są dobrze rozgrzane. Gdy sezam wystygnie mielimy go (również porcjami i to lepiej mniejszymi) w młynku. Zaczynamy od białego, potem mielimy czarny sezam. Zmielone ziarna przesypujemy do dwóch miseczek (osobno białe i osobno czarne). Do białego sezamu dodajemy 9 łyżek miodu i wyrabiamy ręką (proponuję założyć rękawiczkę jednorazową). Masę wyrabiamy ok. 15 minut, to właśnie decyduje o tym jaka  wyjdzie chałwa. Następnie do czarnego sezamu dodajemy 3 łyżki miodu i wyrabiamy ręcznie. W tym wypadku krócej, bo masy jest mniej. Foremkę prostokątną wykładamy folią. Masę białą dzielimy na 3 części, czarną na 2. Na spód foremki wykładamy pierwszą jasną porcję. Najwygodniej jest pokruszyć ją na całej długości foremki, a następnie palcami ugnieść. Aby warstwa była równa użyłam szklanki, aby „rozwałkować” masę wewnątrz formy. Kolejna będzie czarna masa. Urywamy małe kawałki masy, rozpłaszczamy je palcami i takie „placuszki” rozkładamy na jasnej masie. Wyrównujemy najpierw palcami, potem wałkujemy szklanką. Kolejna masy układamy tak samo jak poprzednie. Wierzch stanowi masa jasna. Foremkę zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na noc do lodówki do całkowitego stężenia masy.

 UWAGI:
- Przygotowując chałwę dla diabetyka zamiast miodu dodajemy nektar z agawy.
- Masa na chałwę musi być dobrze wyrobiona. Na tym etapie nie używamy żadnego
   sprzętu. Wygniatamy, masujemy w misce ręcznie.  
- Wymiary foremki (mierzone u podstawy) 19 cm x 9 cm – wysokość 6 cm.
 
Chałwa biało czarna 

Chałwa biało czarna

Chałwa biało czarna

Chałwa biało czarna

Chałwa biało czarna

Chałwa biało czarna to bardzo zdrowy i pyszny łakoć, który  może być wspaniałym, słodkim prezentem. Okazją mogą być jutrzejsze  Mikołajki, zbliżające się Święta Bożego Narodzenia… i nie tylko. Polecam również domową chałwę z pistacjami. Życzę smacznego i… na zdrowie.  :)