Brokuły wywodzą się z rejonu Morza Śródziemnego. Znane były już mieszkańcom starożytnej Italii, gdzie stanowiły prawdziwą ozdobę stołu. To właśnie stamtąd wraz z włoskimi osadnikami powędrowały do innych krajów europejskich. Do Polski sprowadziła je królowa Bona w XVI w. W kuchni brokuł śmiało może konkurować z kalafiorem. Jego znacznie delikatniejszy smak idealnie komponuje się w wielu potrawach. Jest znakomitym składnikiem sałatek zarówno na surowo, jak i lekko podgotowany. Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką.
Składniki: - 1 brokuł - 6 jaj ugotowanych na twardo - ok. 300g szynki - chleb żytni z ziarnami - majonez (przepis) - czarnuszka - sól morska - 1 łyżka soku z cytryny Dodatkowo: - kostki lodu
W garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i 1 łyżki soku z cytryny. Brokuła dzielimy na różyczki, płuczemy pod zimną, bieżącą wodą i wrzucamy do garnka z gotującą się wodą. Gotujemy ok. 5 minut (mają być al dente). Wyjmujemy łyżką cedzakową i przekładamy do miski z lodowatą wodą i kostkami lodu. Po minucie wyjmujemy i odcedzamy. Jajka obieramy, oddzielamy białka od żółtek. Do jednej miski ścieramy na tarce jarzynowej białka – mieszamy z majonezem. Do drugiej miski ścieramy na tej samej tarce żółtka – mieszamy z majonezem. Różyczki brokuła drobno kroimy i również mieszamy z majonezem. Szynkę kroimy na cienkie plasterki, następnie w paski i w kostkę. Za pomocą foremki w kształcie koła (tzw. ring) wycinamy z chleba kółka, smarujemy bardzo cienko majonezem. Wkładamy do foremki (ring). Wypełniamy składnikami sałatki dokładnie wyrównując powierzchnię każdej warstwy – białka, szynka, brokuły, żółtka. Zdejmujemy foremkę i ozdabiamy sałatkę, według gustu. Ja zrobiłam rozetkę z majonezu, posypałam czarnuszką i ozdobiłam rzodkiewką, szczypiorkiem i czerwonym pieprzem.
Uwaga:
- Majonezu do białek, żółtek i brokuła dajemy tylko tyle, aby połączyć składniki. - Gotując brokuły należy pamiętać, aby garnka nie przykrywać pokrywką i nie trzymać go za długo na ogniu, gdyż brokuł straci swój piękny zielony kolor. - Hartowanie ugotowanego brokuła ma na celu zatrzymanie procesu gotowania, utrzymanie koloru i jędrności.Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką nie tylko wygląda efektownie, ale i smakuje wyśmienicie. Inspiracją był dla mnie przepis znaleziony u Ani na blogu Cook & Look. W oryginale zamiast chleba żytniego z ziarnami są pieczarki. Gorąco polecam i życzę smacznego.
Sałatkę warstwową z brokułem, jajkiem i szynką dodaję do wydarzenia „Błyskawiczny piątek” 2. grudnia 2016.
Oceń przepis
Marzena
2 grudnia 2016 at 20:50
Danusiu wygląda po prostu cudnie
Danusia
2 grudnia 2016 at 22:05
Dziękuję Marzenko. Bardzo prosta, ale w smaku też jest rewelacyjna.
AS
3 grudnia 2016 at 11:40
A jaka jest średnica foremki?? Wygląda rewelacyjne!
Danusia
3 grudnia 2016 at 18:40
Na zdjęciach sałatka jest zrobiona w foremkach o średnicy 8 cm, ale robiłam też w mniejszych 7,5 cm.
Królowa Karo
3 grudnia 2016 at 20:03
Uwielbiam tego rodzaju sałatki, a do tego podałaś ją przepięknie!
Magda
3 grudnia 2016 at 20:06
Ale ślicznie podana))
Danusia
4 grudnia 2016 at 19:13
Pięknie dziekuję.
Angelika i Monika (Candy Pandas)
4 grudnia 2016 at 15:35
Brokuły jemy średnio co dwa dni ale w tak apetycznym wydaniu jeszcze ich nie robiłyśmy
Danusia
4 grudnia 2016 at 19:12
Gorąco polecam, sałatka jest wyśmienita.