Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką.


Brokuły wywodzą się z rejonu Morza Śródziemnego. Znane były już mieszkańcom starożytnej Italii, gdzie stanowiły prawdziwą ozdobę stołu. To właśnie stamtąd wraz z włoskimi osadnikami powędrowały do innych krajów europejskich. Do Polski sprowadziła je królowa Bona w XVI w.  W kuchni brokuł śmiało może konkurować z kalafiorem. Jego znacznie delikatniejszy smak idealnie komponuje się w wielu potrawach. Jest znakomitym składnikiem sałatek zarówno na surowo, jak i lekko podgotowany. Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką. 

 
 Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką
 
Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką
 
 
 
Składniki:
- 1 brokuł
- 6 jaj ugotowanych na twardo
- ok. 300g szynki
- chleb żytni z ziarnami
- majonez  (przepis)
- czarnuszka
- sól morska
- 1 łyżka soku z cytryny
Dodatkowo:
- kostki lodu
 
 
 
salatka-warstwowa-z-brokulem-jajkiem-i-szynka

W garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i 1 łyżki soku z cytryny. Brokuła dzielimy na różyczki, płuczemy pod zimną, bieżącą wodą i wrzucamy do garnka z gotującą się wodą. Gotujemy ok. 5 minut (mają być al dente). Wyjmujemy łyżką cedzakową i przekładamy do miski z lodowatą wodą i kostkami lodu. Po minucie wyjmujemy i odcedzamy. Jajka obieramy, oddzielamy białka od żółtek. Do jednej miski ścieramy na tarce jarzynowej białka – mieszamy z majonezem. Do drugiej miski ścieramy na tej samej tarce żółtka – mieszamy z majonezem. Różyczki brokuła drobno kroimy i również mieszamy z majonezem.  Szynkę kroimy na cienkie plasterki, następnie w paski i w kostkę. Za pomocą foremki w kształcie koła (tzw. ring) wycinamy z chleba kółka, smarujemy bardzo cienko majonezem. Wkładamy do foremki (ring). Wypełniamy składnikami sałatki dokładnie wyrównując powierzchnię każdej warstwy – białka, szynka, brokuły, żółtka. Zdejmujemy foremkę i ozdabiamy sałatkę, według gustu. Ja zrobiłam rozetkę z majonezu, posypałam czarnuszką i ozdobiłam rzodkiewką, szczypiorkiem i czerwonym pieprzem.

 Uwaga:

- Majonezu do białek, żółtek i brokuła dajemy tylko tyle, aby połączyć składniki.
- Gotując brokuły należy pamiętać, aby garnka nie przykrywać pokrywką i nie trzymać
  go za długo na ogniu, gdyż brokuł straci swój piękny zielony kolor.
- Hartowanie ugotowanego brokuła ma na celu zatrzymanie procesu gotowania,
  utrzymanie koloru i jędrności.

 Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką

 Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką

Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką

Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką

Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką

Sałatka warstwowa z brokułem, jajkiem i szynką nie tylko wygląda efektownie, ale i smakuje wyśmienicie. Inspiracją był dla mnie przepis znaleziony u Ani na blogu Cook & Look. W oryginale zamiast chleba żytniego z ziarnami są pieczarki.  Gorąco polecam i życzę smacznego.    :)

  

Sałatkę warstwową z brokułem, jajkiem i szynką dodaję do wydarzenia „Błyskawiczny piątek” 2. grudnia 2016.

„Błyskawiczny piątek” 2. grudnia 2016