RSS

Tiramisu

19 gru
Tiramisu
Istnieje wiele teorii na temat historii tego deseru. Do miana stolicy tiramisu pretendują: Wenecja, skąd pochodzi twarożek mascarpone, Treviso, Siena i Florencja. Każde z tych miast ma własny przepis na wykonanie tiramisu i uważa go za najlepszy. Jedna z legend, szczególnie popularna w Sienie, głosi, że twórcą przepisu na tiramisu był władca Toskanii Cosimo III de’ Medici, który zwykł go serwować na nudnych posiedzeniach rady księstwa. W Wenecji twierdzi się natomiast, że tiramisu było od niepamiętnych czasów ulubioną potrawą dożów i to na długo przed tym, jak rodzina Medici stała się wpływowa. Cóż, kto próbował, ten wie, że to po prostu włoskie niebo w gębie. Tiramisu. Przepis pochodzi od Mistrza Polski Cukiernictwa Pana Pawła Małeckiego.  

 Tiramisu

 
Tiramisu
Składniki ( u mnie na formę 24cm x 24cm):
- 9 żółtek
- 240 g drobnego cukru do wypieków
- 750 g serka mascarpone (3 opakowania)
- 38 sztuk podłużnych biszkoptów (savoiardi)
- ½ szklanki wody (125 ml)
- dobre kakao do dekoracji (ciemne)
 Poncz kawowy:
- 250 ml kawy espresso
- 60 ml likieru amaretto
- 90 g drobnego cukru do wypieków
 
 

tiramisu

Przygotowujemy poncz kawowy. Zaparzamy mocną kawę espresso. Zaparzoną (bez fusów) wlewamy do garnka, dodajemy cukier i zagotowujemy, aż powstanie syrop kawowy. Odstawiamy do wystudzenia. Do zimnego dodajemy amaretto – mieszamy. Przygotowujemy krem. Jajka dokładnie myjemy, żółtka wbijamy do misy miksera (białka zużywamy, np. na bezy). Do garnka wlewamy ½ szklanki wody, wsypujemy cukier. Zagotowujemy i gotujemy ok. 1,5 minuty od zagotowania, aż powstanie syrop. W międzyczasie, gdy gotuje się syrop włączamy mikser i ubijamy same żółtka. Gdy syrop jest gotowy wlewamy go cienkim strumieniem do ubijanych żółtek. Ubijamy do chwili, aż masa stanie się gęsta i puszysta. Serki mascarpone przekładamy do miski, mieszamy i porcjami dodajemy do ubitej masy – mieszamy łyżką (nie używamy już miksera). Na dno blaszki (lub naczynia żaroodpornego) układamy warstwę biszkoptów nasączonych ponczem kawowym (nasączamy bardzo krótko – wystarczy po 1 sekundzie z każdej strony). Na biszkopty wykładamy połowę kremu, równomiernie rozprowadzamy i ponownie układamy nasączone biszkopty. Na wierzch wykładamy pozostałą masę, rozprowadzamy. Wstawiamy do lodówki na 4 godziny, a najlepiej na całą noc. Po wyjęciu z lodówki tiramisu oprószamy kakao.

 Tiramisu

Tiramisu

Tiramisu

Tiramisu

Tiramisu

Tiramisu

Tradycyjnie tiramisu spożywa się we Włoszech na drugie śniadanie – zwłaszcza w upalne dni. Istnieje co najmniej kilkadziesiąt różnych przepisów na tiramisu, które we Włoszech występuje w wielu regionalnych odmianach. Deser ten przyjmuje najróżniejsze rozmiary i kształty, choć na ogół jest to prostokątne lub okrągłe ciastko o rozmiarach zbliżonych do polskich wuzetek. Deser ten podaje się bardzo silnie schłodzony, zwykle do kawy espresso. Przepis Pana Pawła goraco polecam i życzę smacznego.  :)


Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

Podziel się na: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn
Oceń przepis
Tiramisu
46 votes, 5.00 avg. rating (99% score)
 
Komentarze: 4

Napisano dnia 19 grudnia 2016 w Ciasta, ciasta bez pieczenia, Desery, z kremem

 

Tagi: , , ,

4 Odpowiedzi na Tiramisu

  1. Angelika i Monika (Candy Pandas)

    20 grudnia 2016 at 21:19

    Przez wzgląd na fakt, że nie przepadamy za kawą, nie lubimy tego deseru ;) Ale trzeba przyznać, że wygląda apetycznie :)

     
    • Danusia

      26 grudnia 2016 at 11:54

      Można zrobić wersję bez kawy. Tiramisu malinowe, to coś dla Was. ;)

       
  2. Judyta

    26 grudnia 2016 at 09:47

    Bardzo lubię to ciasto, Twoje wygląda pysznie :)
    Zdrowych i Wesołych Świąt! :)

     
    • Danusia

      26 grudnia 2016 at 11:58

      Dziękuję Judyto. :)
      Tobie również życzę zdrowych i wesołych Świąt. :)

       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 + 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Translate »