Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą


Już za 30 dni tłusty czwartek (23 lutego).  Dawniej pączki nadziewano mięsem, głównie słoniną i boczkiem. Pączki na słodko rozpowszechniły się w Polsce dopiero w XVI wieku. Nadziewamy je marmoladą, dżemem, czekoladą, masą    budyniową, orzechową, makową, serową, advocatem – jednym słowem – czym kto lubi.  Dla tych co nie liczą kalorii… i nie tylko. Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą. 
 Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą
 
 
Składniki:   Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą
- 500 g mąki luksusowej (typ 550)
- 200 g ugotowanych sypkich ziemniaków
 (najlepiej „wczorajsze”)
- 50 ml mleka
- 3 duże jajka
- 1 żółtko
- 80 g rozpuszczonego masła
- 60 g drobnego cukru do wypieków
- 12 g drożdży instant
- skórka starta z cytryny
- 1 łyżka wódki
 
 
 
Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą
 
 
 
Dodatkowo:
- marmolada twarda
- olej do smażenia (dałam część oleju
  i smalec)
- cukier puder do oprószenia (lub lukier)
 
 
 
 
 
 
Paczki z ziemniakami nadziewane marmolada

Mąkę przesiewamy, wsypujemy drożdże – mieszamy. Dodajemy cukier, skórkę startą z cytryny, dokładnie rozgniecione ziemniaki, jajka i żółtko, letnie mleko,  1 łyżkę wódki. Wyrabiamy robotem z hakiem do chwili, aż ciasto będzie odchodziło od miski (ok. 10 minut). Wlewamy masło i dalej wyrabiamy, aż składniki się połączą. Ciasto będzie lekko klejące, ale nie dosypujemy mąki. Formujemy kulę, wkładamy do miski oprószonej mąką, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat, krótko wyrabiamy. Odważamy porcje ciasta (można rozwałkować i wyciąć foremką krążki lub urywać po kawałku) po ok. 50 – 55 g, spłaszczamy na dłoni, nakładamy pełną łyżeczkę marmolady. Dokładnie sklejamy i formujemy kształtne kule. Odkładamy na ściereczkę, przykrywamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu na ok. 30 minut, aż podwoją swoją objętość. Smażymy w szerokim garnku na oleju (u mnie olej + smalec) rozgrzanym do 175ºC po kilka minut z każdej strony. Gotowe odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych rcznikach, następnie oprószamy cukrem pudrem (lub polewamy lukrem). Z podanych proporcji zrobiłam 21 pączków.

Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą

Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą

Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą

Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą

Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą

Pączki z ziemniakami nadziewane marmoladą smakiem mogą równać się z tymi z najlepszej cukierni. Puszyste, wilgotne, delikatne – jednym słowem – pyszne. W internecie jest na nie bardzo wiele przepisów. Trudno mi było wybrać, więc skorzystałam z „pewniaka” Doroty znajdującego się na blogu Moje Wypieki. Gorąco polecam, nie tylko na tłusty czwartek i życzę smacznego.  :)

 
A co jeszcze na tłusty czwartek u mnie na blogu? Tradycyjnie… i nie tylko:  ;)
 
Lukrowane pączki z serka mascarpone nadziewane marmoladą
Pączki hiszpańskie
Pączki z budyniem
Chrusty na winie
Oponki z twarogu
Churros z masą migdałową
Chruściki z ciasta na pierogi
Sycylijskie cannoli z ricottą
Pudrowane poduszeczki
Markizy z kremem ajerkoniakowym


Dania z resztek