Piernikowe markizy z kremem orzechowym


Markiza – rodzaj okrągłego ciastka złożonego z dwóch herbatników lub ciastek kruchych złączonych ze sobą za pomocą słodkiej masy. W zależności od rodzaju markiz smak ciasta jak i kremu może być różny. Na święta były pierniczki lukrowane, a na Nowy Rok - piernikowe markizy z kremem orzechowym. 

 Piernikowe markizy z kremem orzechowym
 
 
Składniki:  
- 1 kg mąki tortowej
- 8 żółtek
- 3 białka  
- 1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków  Piernikowe markizy z kremem orzechowym
- 3 łyżki kakao
- 200ml gęstej kwaśniej śmietany 18% w
  temperaturze pokojowej (dałam crème fraîche)
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 4 łyżeczki domowej przyprawy do
  piernika
- 250g masła
- 400g miodu (u mnie z ogórecznika)
Masa orzechowa:
- 400 g wyłuskanych orzechów (dałam różne –
  włoskie, laskowe, nerkowca, migdały)
- 1 szklanka cukru pudru
- 1,5 szklanki mleka
- 400 g miękkiego masła
- 7 łyżek mleka w proszku
- 2 łyżeczki kakao
- aromat rumowy (opcjonalnie)
Polewa z czekolady:
- 120 g czekolady deaserowej (gorzka)
- 80 g masła

 piernikowe-markizy-z-kremem-orzechowym 

Ciasto zarabiamy dzień przed pieczeniem. Mąkę i kakao przesiewamy do miski – mieszamy. Miód zagotowujemy z przyprawą do piernika. Odstawiamy, dodajemy masło, mieszamy aż się rozpuści i pozostawiamy do wystygnięcia. Do śmietany dodajemy sodę – mieszamy i odstawiamy, aż masa zwiększy swoją objętość. Trzy białka ubijamy na sztywno (pozostałe możemy zużyć np. na bezy albo ciepłe lody cytrynowe). Cały czas ubijając dodajemy po łyżce cukier. Gdy powstanie gęsta, błyszcząca piana dodajemy 8 żółtek i miksujemy chwilę na najniższych obrotach robota. Ubitą masę wlewamy do mąki z kakao i delikatnie mieszamy. Dodajemy wystudzony miód – ponownie mieszamy. Na koniec dodajemy śmietanę z sodą. Po wymieszaniu ciasto przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 24 godziny do lodówki (lub w jakieś chłodne miejsce).  Na drugi dzień ciasto wykładamy na stolnicę lekko posypaną mąką, dosyć cienko rozwałkowujemy i wykrawamy foremką kółka. Układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180° C i pieczemy ok. 7 – 8 minut. Wyjęte z piekarnika studzimy na kratce. Do masy orzechowej najlepiej orzechy lekko podprażyć w piekarniku lub na suchej patelni, wydobędziemy z nich aromat, który znacznie wzbogaci smak masy. Następnie ostudzone mielimy w blenderze. Orzechy przekładamy do miski i zalewamy zagotowanym, gorącym mlekiem. Miękkie masło ucieramy na puch (wykorzystałam ten sam blender, w którym mieliłam orzechy). Cały czas ucierając dodajemy cukier puder. Do masy maślanej dodajemy porcjami  ostudzone, zmielone orzechy (po wystudzeniu zrobi się papka – orzechy wchłoną mleko). Następnie – po łyżce – mleko w proszku i na końcu aromat i kakao.  Po połączeniu składników  gotową masę nakładamy na pierniki (dzielimy je na dwie części – na jeden kładziemy masę – drugim będziemy przykrywać). Można użyć worka cukierniczego z tylką lub masę nakładać łyżką. Kolejny etap to polewa. Czekoladę łamiemy do miski na kawałki, dodajemy masło i rozpuszczamy na parze (miskę umieszczamy w garnku z wodą tak, aby jej dno nie dotykało wody – średnica miski musi być większa od średnicy garnka). Piernik, który będzie wierzchem ciastka zanurzamy (tylko jedną część) w czekoladzie i kładziemy na masę. Po zastygnięciu polewy piernikowe markizy z kremem orzechowym możemy… wcinać.  ;)

 Piernikowe markizy z kremem orzechowym  

Piernikowe markizy z kremem orzechowym

Piernikowe markizy z kremem orzechowym

Piernikowe markizy z kremem orzechowym

Piernikowe markizy z kremem orzechowym

Piernikowe markizy z kremem orzechowym

Piernikowe markizy z kremem orzechowym

Piernikowe markizy z kremem orzechowym na święta, Nowy Rok, karnawał… i nie tylko. Zupełnie odmienna forma podania pierniczków alpejskich zadowoli smakoszy i łasuchów. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

Na blogu znajduje się również przepis na markizy z kremem ajerkoniakowym, który gorąco polecam.  :)


Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016